Annelerin Sıcacık Kucağının Gücü: Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı

Annelerin Sıcacık Kucağının Gücü: Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı
03 Mayıs 2017

Annelerin sıcacık kucağının ve sevgisinin iyileştirici gücü bir kez daha bilimsel olarak kanıtlandı! Prematüre doğan bebekler için uygulanan kanguru bakımı ile bebeğin anne ile ten teması kurması sağlanıyor ve dış dünyaya daha kolay adapte olması amaçlanıyor.

Prematüre bebeklerde kanguru bakımı ile bebekler daha hızlı toparlanıyor! Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren sabırla beklediniz bebeğinizi. Kafanızda binbir türlü soruyla, endişelerle nihayet kavuşmaya az kaldı derken bir aksilik sonucu bebeğiniz hayata gözlerini biraz erken açtı. Bu durum anne için tarif edilemez bir korkuyu, endişeyi de beraberinde getirir. Bebeğinizi tutarken o kadar hassas davranırsınız ki canı yanacak diye korkarsınız. Fakat bilim insanları annelerin, doğan prematüre bebeklerine çekinmeden dokunmasını, ten teması sağlamasını tavsiye ediyor. 'Kanguru bakımı' olarak adlandırılan bu süreç, bebeğinizin daha hızlı toparlanmasını sağlıyor.     

Annelerin Sıcacık Kucağının Gücü: Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı  

Kanguru Bakımı Nedir?

Yurtdışında uzun yıllardır uygulanan kanguru bakımı ile prematüre bebekler daha hızlı bir şekilde toparlanıyor. Ülkemizde ise yeni yeni uygulanan uygulamayla prematüre doğan bebeğin, anneyle ten teması kurması sağlanıyor ve böylelikle gelişimini hızlandırması ve tamamlaması amaçlanıyor. Anneyle ten teması kuran bebekte güven duygusu oluşuyor ve dış dünyaya adapte olması kolaylaşıyor.  

Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Kanguru bakımı, yenidoğan prematüre bebeğin annesi ile ten temasının sağlanmasıdır. Uygulama, sessiz bir ortamda bebeğin anne göğsüne yatırılmasıyla oluyor. Önemli olan nokta; bebeğin ve annenin teninin çıplak olması, ten temasının sağlanmasıdır. Üşümesi ihtimaline karşı bebeğe bere, patik giydirilebilir, sırtına battaniye örtülebilir. İlk başlarda günde yarım saatle başlayan bu bakım seansı, giderek arttırılabilir. İdeal süresi ise günde bir, bir buçuk saat arasıdır. Hastanelerde, yenidoğan bakım ünitesinde solunum cihazına ihtiyaç duymayan her bebek için uygulanabilir bir bakım yöntemidir.

Annelerin Sıcacık Kucağının Gücü: Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı    

Anne ve Bebeğe Faydaları ise Mucize Gibi...

Kanguru bakımı sayesinde bebeğin toparlanması ve yeni tanıştığı dünyaya adapte olması hızlanıyor. Bebeğin nefessizlik problemlerinin düzeldiği, kalp seslerinin ve solunumunun normal seyrine geldiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda kanguru bakımıyla görülmüştür ki, ısı düzenleyici olarak en iyi faktörü anne oluştuyor. Bebeğin vücut ısısı yükseldiğinde annenin vücut ısısı düşüyor; bebeğin vücut ısısı düştüğünde annenin vücut ısısı yükseliyor. Böylelikle ısıyı dengeleyerek anne bebeğini koruyor. Kanguru bakımı sadece bebek için değil anne için de fazlasıyla yararlı bir bakım yöntemi. Kanguru bakımı sayesinde annenin hormonları tam çalışır hale geliyor ve süt üretiminin başlaması sağlanıyor. En önemlisi de bebekle annenin duygusal bağları gelişiyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.