Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor, Neden Olabilir?

Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor, Neden Olabilir?
21 Mart 2022

Bazı bebekler karınları doysa da sık sık emmek isteyebilirler. Peki, bebeklerin devamlı emmek istemesi normal mi?

Bebeğim sürekli emmek istiyor, neden olabilir sorusu özellikle yenidoğan bebeği olan annelerin yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira yenidoğanların mide kapasitesi küçük olduğu için emzirme sırasında doysalar da kısa bir süre sonra yine acıkırlar. Dolayısıyla bebeklerin sürekli emmek istemesinin en önemli sebebi, özellikle yenidoğan döneminde fiziksel açlık olabilir. Bununla birlikte kolik, gaz sancısı, reflü veya sütün yetersiz olması gibi faktörler bebeklerin devamli emmek istemesi ile sonuçlanabilir. Ayrıca yine yenidoğan döneminde bebeklerin anneyle temas etmek istemesi de bebeklerde sürekli emme isteği oluşturabilmektedir.

Şimdi, bebekler neden sürekli emmek ister, yenidoğan bebeğin sürekli memede kalmak istemesi normal mi gibi soruların yanıtlarına daha detaylı bakalım.

Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor, Neden Olabilir?

Bebeklerin sürekli emmek istemesi fiziksel açlıktan kaynaklanabileceği gibi reflü, kolik veya gaz sancısı gibi rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir. İşte, bebeklerin sürekli emmek istemesinin olası nedenleri...

1. Bebeğin Aç Olması

Yenidoğan bebeklerin mide kapasitesi küçük olduğu için emzirme sırasında hemen doyarlar. Ancak anne sütü kolayca sindirildiği için kısa bir süre sonra yeniden acıkırlar. Bu nedenle bebekler özellikle yaşamın ilk aylarında sık sık emmek isteyebilirler. Diğer bir deyişle, yenidoğan bebeklerin sürekli emmek istemesi fiziksel açlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Bununla birlikte bebek emmek istemese dahi kan şekerinin düşmemesi adına yenidoğan döneminde 2 saat aralıklarla emzirilmesi önerilir. Emzirme aralığının 3 saati geçmemesine dikkat edilmelidir.

2. Anne Sütünün Yeterli Olmaması

Normal şartlarda her anne, doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra süt salgılamaya başlar. Ancak çeşitli hastalıklar, stres veya üzüntü gibi faktörler anne sütünün üretimini azaltabilir. Ayrıca yanlış emzirme pozisyonları da anne sütünün az salgılanmasına yol açabilir. Böylesi bir durumda bebek emzirme sırasında tam doyamayacağı için sürekli emmek ister.

Eğer sütünüzün yetersiz olduğundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey bebeğinizi çocuk doktoruna muayeneye götürmenizdir. Bu muayene esnasında bebeğin ayına göre gelişim değerleri kontrol edilerek sütünüzün yeterli olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca bebeğin düzenli olarak kilo takibinin yapılması, bezini hangi sıklıkta kirlettiğinin gözlemlenmesi gibi faktörler de anne sütünün yeterli olup olmadığı konusunda ipucu vermektedir.

Anne Sütünü Artıracak 15 Öneri!

3. Bebeğin Anneyle Temas Etmek İstemesi

Bebeğim devamlı emmek istiyor cümlesinin altında yatan bir diğer neden ise bebeğin annesine yakın olmak istemesi olabilir. Bebekler doğumdan sonra anne rahminde deneyimlediğinden çok daha farklı bir dünyayla tanışır. Ayrıca anne rahmindeki alışık oldukları amniyon sıvısı da içine doğduğu dünyada olmadığından, bebekler ilk aylarda kendilerini güvende hissetmeyebilirler. Dolayısıyla adaptasyon sürecinde anneleriyle daha yakıntemas kurmak istemeleri, bunu da anne göğsünde emme yoluyla gerçekleştirmeleri gayet normaldir.

Bebeğim Sürekli Emmek İstiyor, Neden Olabilir?

4. Reflü

Bebeğim sürekli emmek istiyor sonra da kusuyor diyorsanız reflüden şüphelenebilirsiniz. Ancak bebeğin mide kapasitesinin üzerinde emmesi de emzirme sonrası kusmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle kesin tanı için ailenin bebeği çok iyi gözlemlemesi ve bebeğin öyküsünün çocuk doktoruna detaylıca anlatılması gerekir. Muayene sonrası gerekirse ek tetkiklerle reflü olup olmadığını hekiminiz kolayca anlayacaktır.

Bebeklerde Reflüyü Tetikleyen 6 Alışkanlık!

5. Gaz Sancısı

Gaz sancısı çeken bir bebek rahatlamak için sürekli emmek isteyebilir. Böylesi bir durumda aç olmamasına rağmen emen bebekler, genelde kısa bir süre sonra emmeyi reddedip ağlamaya başlar. Bunun nedeni ise emerken sürekli hava yutuyor olmalarıdır. Anne sütü kolay sindirilebilir bir besindir ve bebeklerde gaza neden olmaz. Ancak emzirme sırasında bebeğin hava yutması, bebeğin gaz sancısı çekmesine sebep olabilir. Bu nedenle uzmanlar, annelerin doğru pozisyonda emzirdiğinden emin olmaları ve her emzirme sonrası bebeklerinin gazını çıkarmaları gerektiğini belirtmektedir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

6. Kolik

Kolik, genellikle doğumdan sonraki 2 veya 3. haftada teşhis edilen, bebeğin uzun süreli ve yüksek sesli ağlaması ile karakterize olan bir durumdur. Hastalık veya hastalık belirtisi olmayan koliğin gaz sancısı nedeniyle oluştuğu düşünülse de yapılan çalışmalar koliğe sebep olan faktörün ne olduğunu hala netleştirememiştir.

Kolik olan bebeklerde genellikle aniden başlayan uzun ağlama krizleri haftada en az 3 gün gerçekleşir. Ağlama sırasında bebeğin bacaklarını karnına doğru çekmesi, sırtını yay gibi germesi, ellerini yumruk yapması, karnın şiş olması ve sürekli emmek istemesi, tipik kolik belirtileridir. Buradan da anlaşılacağı üzere kolik olup gaz sancısı çeken ve rahatlamak isteyen bebekler sürekli emmek isteyebilirler.

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Sonuç olarak bebeğim sürekli emmek istiyor diyorsanız, bunun birçok sebebi olabilir. Fiziksel açlık, anne sütünün yetersiz olması, reflü, gaz sancısı ve kolik gibi durumlar bebeklerin sık sık emmek istemesine neden olabilir. Bununla birlikte bebeğin annesiyle temas kurmak istemesi de sürekli emmek istemesinin bir sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada ebeveynlerin üzerine düşen en önemli görev, bebeğin gelişimiyle ilgili bir gerilik veya aksilik olduğu düşünüldüğünde hemen doktorunu bilgilendirmek ve muayene götürmektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.