• gebe.com
  • /
  • Vücudun Doğuma Hazırlandığını Gösteren 3 Özel İpucu

Vücudun Doğuma Hazırlandığını Gösteren 3 Özel İpucu

Gebeliğin sonlarına doğru yaklaşan anne adayları, bebeklerini uzun bir bekleyişin ardından kucaklarına almak için sabırsızlanırlar. Bu sabırsızlıkları onlarda doğumun gerçekleşme zamanını önceden bilme isteği oluşturur.

Vücudun Doğuma Hazırlandığını Gösteren 3 Özel İpucu

Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler

Büyük güne yaklaştıkça heyecanınız bir kat daha artmaktadır. Bebeğinizi, uzun bir bekleyişin ardından kucağınıza alma zamanı gelmek üzere! Bunun ne zaman gerçekleşeceği, doğum yapma zamanınızın ne zaman geleceğini bilmek her anne adayının en çok istediği şeylerden birisidir. Bunun için endişelenmenize gerek yok! Çünkü bir kadının vücudu hemen hemen her zaman onun ihtiyacı olan sinyalleri verir. Birazdan paylaşacağımız belirtiler size doğumunuzun yaklaştığının habercisi olacaktır. Söz konusu belirtilerin oluşması anne adayının bir ya da iki gün içerisinde doğum yapacağının göstergesi olduğu ifade edilmektedir. İşte, Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ve doğum öncesi anne adaylarının vücutlarının verdiği 3 ipucu...  

1-Membran Yırtılması  - Amniyotik Kese

  amniyon-sıvısı   

Amniyotik kese yırtılması doğumun yaklaştığını ana göstergelerinden birisidir. Halk arasında su gelmesi olarak adlandırılmaktadır. Keseden kaçıp vajina dışına akan amniyotik sıvı miktarı her kadında farklı olabilmektedir. Suyun gelmesi bazı kadınlarda sadece küçük bir damlama şeklinde olurken, bazı kadınlarda da akıntı şekline olabilmektedir. Doğumun ilk habercisi olan belirti kadınların yüzde 25'ten az bir kısmında görülen ilk belirtidir. Membran yırtılması bazı kadınlarda doğumdan önce değil, doğum sırasında da olabilmektedir. Doğumdan önce olması durumunda, uzmanlar tarafından doğumun büyük ihtimalle 24 saat içerisinde başlayacak olduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir. Eğer suyunuz gelirse, derhal doktorunuzu aramalısınız. Suyunuzun ne zaman geldiğini, sıvı miktarını, rengini ve kötü koku olup olmadığını not edip ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.  

2- Pembemsi ya da Kan Renkli Mukus Akıntısı

  Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler     

Doğumun başlamasından önce doğumun ilk belirtileri arasında kan gelmesi de yer almaktadır. Kasılmaların başlamasından önce, kan lekeli ya da pembemsi akıntı görülebileceği belirtilmiştir. Uzmanlar tarafından kan gelmesini, gebelik sırasında serviksi kapatan mukus tıkacının atılması olarak tanımlanmaktadır. Bu akıntının da tüm kadınlarda olmayabileceği belirtilmektedir. Bazı kadınlarda mukus tıkacının atılmasından önce doğum kasılmalarının başladığı belirtilmektedir. Kan gelmesi durumunun doğum öncesi vajinal muayene sonrasında olabilen kahverengimsi, kanlı akıntı ile karıştırılmaması gerektiğinin altı çizilmektedir.

3 - Doğumun İlk Belirtisi Kasılmalar

 

doğum-belirtisi

  Anne adayının doğum yapmak üzere olduğunun en büyük işareti düzenli rahim kasılmalarının başlamasıdır. İlk başlarda bu kasılmalar menstrüel kramp ya da bel ağrısı gibi hissedilmektedir. Bu kasılmalar ilk başlarda 20 ila 30 dakika aralıklarla gerçekleşmektedir. Doğum yaklaştıkça ağrı ve kramplar giderek daha şiddetlenmeye ve başlar ve süresi daha uzun sürer. Giderek kasılmalar daha da sıklaşır ve üç ila beş dakika aralıklarda olmaya başlar. Anne adaylarının kasılmaların ne zaman başladığını bilmesi için, tam olarak ne zaman başladığını not etmesi tavsiye edilmektedir.   Bakmakta Fayda Var: Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler: Doktorunuzu Arayın!

  doğum-yaklaşması   Yukarıda ki belirtiler gerçekleştiğinde eğer doğum yapmak üzere olduğunuzu hissediyorsanız, doktorunuzu aramalısınız. Yaşadığınız belirtilerle ilgili net bilgi vermek için, doktorunuzu ararken almış olduğunuz notları yanınızda bulundurun. Doktorunuzu herhangi bir zaman, gece veya gündüz aramaktan çekinmeyin.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.