Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir
08 Eylül 2017

Hem anne hem de bebek için hayati önem taşıyan erken doğum, günümüzde önceden tespit edilerek gerekli müdahaleler yapılarak önlenebilmektedir.

Erken Doğum Belirtileri

Yapılan araştırmalar günümüzde tüm doğumların yüzde 10'luk bir kısmının erken doğumla sonuçlandığını gösteriyor. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından büyük sorunlara neden olabilecek erken doğum, gebelik döneminde ya da öncesinde gelişen bazı problemler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Günümüzde artık erken doğum belirtileri önceden tespit edilerek gerekli müdahale edilebiliyor. Uzmanlar erken doğumun önüne geçmek ve hamilelik dönemi boyunca bebeğin sağlıklı gelişmesini sağlamak için anne adayının erken doğum işaretlerinin tam olarak bilmeleri ve hekime zamanında başvurmalarının son derece önemli olduğunun altını çiziyorlar. Uzmanlar, gebelikte erken doğuma İşaret eden 7 önemli belirti şu şekilde listelenmektedir.  

1 - Erken Doğum Olasılığı: Akıntı Artışı

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir   

Gebelik döneminde hamileliğe bağlı olarak görülen vajinal akıntılar normal olarak görünmektedir. Söz konusu akıntılara gebelik nedeniyle vücutta artan hormonların neden olduğu ifade edilir. Ancak normalden fazla olan akıntının erken doğuma işaret edebileceği belirtilir. Örneğin; gün içinde birçok kez günlük ped kullanmaya gerek duyulan akıntılar. (Zorunda kalmadığınız müddetçe günlük ped kullanmamaya özen gösterin. Günlük pedler, mantar oluşumunu tetikler.)

Detaylar İçin Göz Atabilirsiniz: Gebelikte Artan Vajinal Akıntılar  

2 - Erken Doğuma İşaret Eden 7 Önemli Belirti: Karın Ağrısı

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir   

Erken doğuma işaret eden diğer bir belirti de karın ağrısıdır. Hamileliğiniz süresince herhangi bir haftada yaşayacağınız ve hiçbir anlam veremediğiniz karın ağrısı bazen erken doğumun ilk belirtisi olabilmektedir. Karın ağrısı özellikle gelip giden yani ara ara ve hafif bir rahatsızlığa yol açan türden ise, hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

3 - Erken Doğuma İşaret Eden Belirtiler: Berrak Sıvı Gelmesi

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir     

Erken doğumun en tehlikeli ve kesin belirtilerinden birisi olarak ifade edilen vajenden dışarı aşırı miktarda berrak bir sıvı akması durumu, diğer işaretlere oranla daha kısa zamanda doktora başvurulması gereken bir durumdur. Çünkü söz konusu durumda gebelik kesesinin açılmış ve bebeğin sıvısının dışarıya akıyor olabileceği belirtilmektedir.  

4 - Sümüksü ve Kanlı Bir Akıntı Olması

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir   

Daha çok akşam saatlerinde ani ayağa kalkma sonrasında ya da tuvaletteyken iç çamaşırınızda pembe renkli ve sümüksü bir bulaş görülebilir. Rahim ağzı tarafından gelebileceği belirtilen bu akıntının erken doğum habercisi olabileceği bu nedenle de hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız önerilir.  

5 - Dolgunluk ve Baskı Hissi

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir       

Erken doğuma işaret eden 7 önemli belirti içerisinde dolgunluk ve baskı hissi de yer alır. Erken doğum başlamadan önce meydana gelen rahim kasılmaları bebeğin baş kısmını doğum kanalına ilerletmektedir. Bebeğin baş kısmının rahim alt kısmına baskı ile yönlendirilmesi sonucunda vajina bölgesinde anlamsız bir dolgunluk hissi ve baskı hissedilebilir. Anne adaylarının böyle bir belirti yaşadıklarında yine hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilir.  

6- Bağırsak Krampı Ve İshal

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir   

Erken doğuma neden olduğu belirtilen diğer bir işarette ishalle beraber olan veya tek başına ortaya çıkan bağırsak krampları yer alır.

7 - Erken Doğuma İşaret Eden 7 Önemli Belirti : Bel Ağrısı

Bu Belirtiler Erken Doğum İşareti Olabilir

Uzmanlar erken doğum tehdidinin önemli belirtileri arasında; adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar, kasıklarda baskı hissi ve pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları olduğunu belirtirler.   

Erken Doğum Riskini Artıran Faktörler Neler?      

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.