Erken Doğumu Tetikleyen Nedenler!

Erken Doğumu Tetikleyen Nedenler!
18 Eylül 2017

Gebelikte annenin ve bebeğin sağlığı açısından istenmeyen durumlardan birisi olan erken doğumu tetikleyen faktörler arasında sigara ve alkol kullanımı yanında stresli iş yaşamı da yer alıyor.

Uzmanlar, erken doğumu tetikleyen nedenler arasında anne adayının sigara ve alkol kullanmasının yanında stresli bir iş hayatının da olması olduğunu belirtiyorlar. Erken doğum eyleminin gebeliklerin yüzde 10'luk bir kısmında görüldüğü belirtilirken gebeliğin 20 ve 37. Haftaları arasında gerçekleşen doğumların erken doğumla sonuçlandığı vurgulanıyor.

Stresli İş Hayatı ve Aşırı Kilo da Erken Doğuma Neden Oluyor

Anne adayının sigara ve alkol kullanıyor olmasının erken doğumu tetiklediğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, stresli iş hayatının yanı sıra anne adayının (Vücut Kitle Endeksinin) boyuna göre vücut ağırlığının aşırı kilolu olması ya da aşırı zayıf olmasının erken doğumun risk faktörleri arasında yer aldığını belirtiyorlar.

Anne Adayı Daha Önce Rahimle İlgili Operasyon Geçirmişse

  Erken Doğumu Tetikleyen Nedenler!  

Erken doğumun risk faktörleri arasında anne adayının daha önceki gebeliğinde erken doğum yapmış olmasının faktörlerden birisi olduğu belirtilirken, anne adayının daha önce rahimle ilgili bir operasyon geçirmiş olması ya da bir miyom aldırması, rahim ağzı ile ilgili herhangi bir ameliyat geçirmiş olmasının da erken doğum riski oluşturan etmenler arasında olduğu ifade ediliyor.

Bebeğin Suyunun Az Olması

Erken doğuma neden olan sorunlarından bir diğerinin de bebeğin içerisinde bulunduğu suyun az olması olduğunu ifade eden uzmanlar, bebeğe ait erken doğum risklerinde en çok gözlemlenen bebeğin suyunun fazla olması, çoğul gebelik veya bebeğin suyunun az olması olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu nedenle söz konusu durumlarla ilgili risk taşıyan anne adaylarının erken doğum belirtilerini hissettiklerinde ya da kendilerini garip hissettiklerinde vakit kaybetmeden hastaneye başvurmalarının erken doğumun durdurulmasını sağlayabilmeleri açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekilir.   

Erken Doğum Belirtileri ile ilgili Detaylı bilgi İçin Tıklayın    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.