Suni Sancı Nedir, Hangi Durumlarda Başvurulur?

Suni Sancı Nedir, Hangi Durumlarda Başvurulur?
12 Aralık 2017

Suni Sancı, bebeğin anne karnında miadını doldurmuş olmasına rağmen doğmaması durumunda veya başlamış doğumu hızlandırmak amacıyla anne adayına serum yoluyla verilen oksitosin hormonudur.

Suni Sancı, bebeğin anne karnında miadını doldurmuş olmasına rağmen doğmaması durumunda veya başlamış doğumu hızlandırmak amacıyla anne adayına verilen ilaç olarak tanımlanabilir. Doğum indüksiyonu olarak da bilinen suni sancı, aslında oksitosun hormonunun serum yoluyla anneye verilmesidir. Anne adayına verilen oksitosun hormonu, rahim kasılmalarını sağlayarak doğumun başlamasına veya başlamış doğumun daha hızlı ilerlemesine yardımcı olur. Suni sancının anne veya bebek için bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır.
Suni Sancı Nedir? Hangi Durumlarda Başvurulur?

  • Bebek anne karnında miadını doldurmuş olmasına rağmen doğmuyorsa,
  • Suyun, olması gerekenden erken zamanda gelmesi,
  • Anne rahminde enfeksiyon oluşmuşsa,
  • Bebeğin gelişiminde bir problem varsa,
  • Bebek anne karnında yaşamını yitirmişse,
  • Kan uyuşmazlığı varsa,

Suni sancı ile doğuma başvurulur.


Suni Sancı Kullanılamayacak Durumlar

  • Bebeğin kafası iriyse,
  • Bebek olması gerekenden kiloluysa,
  • Bebek rahimde yan duruyorsa,

suni sancı kullanmaktan kaçınılır.


Suni Sancı Doğuma Nasıl Etki Eder?

Anne adayına, damar yoluyla serum içinde oksitosin hormonu verilir. Oksitosin, halihazırda kadın vücudunun ürettiği bir hormondur. Doğum kasılmalarını sağladığı için sadece gerekli olan durumlarda dışarıdan verilir. Burada önemli olan, hangi doz ve aşamalarda verileceğidir. Bu konuda doktorunuz en uygun kararı verecektir. Uygulamanın her zaman doğumun sonuna kadar sürmesi beklenmez. Bazı durumlarda belli bir aşamaya kadar suni sancıdan yardım alınarak istenilen rahim açıklığı elde edilir ve sonrasını vücudun kendi kendine halletmesi beklenir. Kimilerine göre oldukça ağrılı bir uygulamayken bazı anne adayları suni sancı verilirken hiç ağrı hissetmediğini söylemektedir. Bu durum tamamen kişinin acı eşiğine bağlı, kişisel bir durumdur.


Suni sancı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.