Sezaryen Nedir?

Sezaryen Nedir?
10 Ekim 2017

Cerrahi bir operasyonla gebenin karın bölgesinde açılan bir kesiden anne karnındaki bebeğin doğmasını sağlayan ameliyata sezaryen denir.

Sezaryen Nedir?

Sezaryen nedir? Anne adayları tarafından en çok merak edilen konuların başında gelir. Cerrahi bir operasyonla gebenin karın bölgesinde açılan bir kesiden anne karnındaki bebeğin doğmasını sağlayan ameliyata sezaryen denir. Diğer bir ifadeyle vajinal (normal) doğumun çeşitli nedenlerden dolayı  gerçekleşememesi durumunda anne adayının karın bölgesinden açılan bir kesi aracılığıyla bebeğin ameliyatla dünyaya getirilme işlemidir. Halk arasında Sezeryan doğum olarak da sıkça tabir edilen bu doğum yönteminde bebeğin dünyaya gelme süresinin ortalama 1 saati geçmediği ifade edilir. Normal doğumdan (vajinal doğum) farklı olarak sezaryen doğumda normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar da yoğun anestezinin kullanıldığı belirtilir. Geçmiş yıllarda sezaryen doğumdan yapan kadınların daha sonraki doğumlarının normal yapmalarının mümkün olmadığı ifade edilirken günümüzde yaşanan tıbbi gelişmeler sonrasında bunu artık mümkün hale geldiği ifade ediliyor.   Sezaryen Nedir?  

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır  - Bilinmesi Gerekenler

Cerrahi bir operasyonla gebenin karın bölgesinde açılan bir kesiden anne karnındaki bebeğin doğmasını sağlayan ameliyat olan sezaryen ameliyatının süresi normal şartlarda yarım saatle kırk beş dakika sürerken, olası küçük aksaklıklarla karşılaşıldığı durumların sonrasında 1 saatlik bir süreye kadar uzayabileceği belirtilir. Normal doğuma oranla iki katı kadar yoğun anestezinin kullanıldığı belirtilen sezaryen doğum daha önceden planlanır ve genellikle en erken hamileliğin 34. Haftası ve sonrasında yapılır. Bu doğum yönteminin söz konusu haftadan önce yapılmamasının nedeni olarak bebeğin akciğer gelişimini tam anlamıyla tamamlanamamasının yanında 34. haftadan önce yapılan sezaryenlerde bebeğin yaşamama ihtimalinin çok yüksek olduğunu göstermesi belirtilir. 

Sezaryen Nedir?

Sezaryenden Sonra Normal Doğum Yapılabilir

Geçmiş yıllarda ilk doğumunu sezaryen ameliyatı ile yapmış bir annenin daha sonraki doğumlarını normal doğum olarak yapmalarının pek mümkün olmadığı belirtilirken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle artık  bunun mümkün olacağı ifade edilir. Günümüzde tıp alanında yaşanan olumlu gelişmelerin sayesinde mümkün hale gelse de sezaryen doğumdan sonra normal doğumun yapılabilmesi için normal doğum sancıları ile kas kasılmaları ve ilk doğumda yapılan cerrahi müdahalenin yırtılma ihtimali göz önüne alınarak anne adayının nasıl doğum yapacağına uzman hekimler tarafından verilir.   

Sezaryen Doğum Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır? Detaylar için tıklayın.       

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl