Doğum Yardımı Nedir?

Doğum Yardımı Nedir?
26 Ekim 2017

Doğum yardımı; Türkiye'nin genç nüfus yapısını korunması, doğurganlık hızının artması amacıyla 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan tüm annelere yapılan ödemedir.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı nedir? Sorusu bebek bekleyen ya da doğum yeni doğum yapan annelerle aileleri tarafından merak edilir. Doğum Yardımı; 15 Mayıs 2015 tarihi itibarı ile resmileşen Türkiye'nin genç nüfus yapısını korunması, doğurganlık hızının artması amacıyla 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğum yapan tüm annelere şartsız olarak ilk çocuk için; 300 TL, ikinci çocuk için; 400 ve 3 çocuk için 600 TL olarak ödenen devlet desteğidir. Doğum yardımından yararlanabilmek için vatandaşların yeni doğan bebeklerinin kimlik kartları (nüfus cüzdanları) ile Aile Bakanlığı il müdürlükleri ya da sosyal hizmet merkezlerine başvuruda bulunmak yeterlidir. Yurtdışında yaşayan Türk Vatandaşlarının da yararlanabileceği uygulamaya başvuruyu bulundukları ülkelerdeki konsolosluklar aracıyla gerçekleştirmeli gerekir.

Doğum Yardımı Başvurusu Yapma

Doğum yardımı başvurusu yapmak için annenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, ilçelerde ise, Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekir. Memur olan anneler başvurularını çalıştıkları kuruma başvuru yapabilirler. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşı anneler, bulundukları yerdeki konsolosluklara başvurabilirlerken, başvuruyu anne yapabilecek durumda değilse, eşi anne ve bebeğin kimliğiyle başvurabilir. Doğum yardımı alabilmek için bebeğin 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğmuş olması gerekirken doğum yardımı başvurusu bebeğin doğumundan sonraki beş yıl içerisinde yapılabiliyor.     

Doğum Yardımı Başvurusu ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın...

Doğum Yardımı Nedir?

   

Doğum Yardımı Ödemesi Anneye Yapılır

Yürürlüğe giren yasayla bebek sahibi olan ailelere yapılan doğum yardımı ödemesi evde bulunan çocuk sayısına göre anne sağsa annenin hesabına şayet anne sağ değilse çocuğun babasının ya da çocuğun bakımını üslenen yakının hesabına PTT şubelerine yatırılır. Bir bebek için ödenecek doğum yardımı ücreti 300 TL tutarında olurken, 2017'de ikiz bebek doğum yapan anneler için; 700 TL, üçüz doğum yapan anneler için ise, bin 300 TL (1.300 lira) yapılmaktadır.   Doğum Yardımı Ödemesi İle ilgili detaylı bilgi için tıklayın...

İlk Ödemesi Temmuz 2015'te Başlayan Doğum Yardımı ile İlgili 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi

"Doğum Yardımı programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre, Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır. Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

  • Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başlayacaktır.
  • Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.
  • Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.
  • Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.
  • Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.
  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır. Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

  DOĞUM YARDIMI NEDİR? DOĞUM YARDIMI ALMA ŞARTLARI  

 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.