Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG Hormonu Nedir?
08 Kasım 2017

Halk arasında hamilelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonu gebeliğin tespiti için kullanılır.

Beta HCG Hormonu Nedir?

Beta HCG Hormonu, Tıp literatüründe Human chorionic gonadotropin olarak adlandırılır. Kadında gebeliğin var olup olmadığını belirten hormondur. Yapılan kan testinde gebeliğin olup olmadığı beta HCG hormonu vasıtasıyla test edilir. Gebelik tespitinde temel alınan beta HCG hormonun değeri hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml değerleri arasındadır. Sperminin, yumurta hücresini döllemesinden sonra hamilelik gerçekleşir ve beta HCG hormonunun değerinde artış görülmeye başlar. Progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesini sağlayan bir hormondur. Progesteron hormonu ise, gebelik boyunca anne adayının düşük yapmasını engelleyen bir hormondur.
Beta HCG Hormonu Ne İşe Yarar?

Beta HCG Hormonu, hamilelik tespitinde kullanılır. Bu hormon ilk önce kanda daha sonra ise, idrarda yükseliş göstermektedir. Döllenmeden sonraki 6. veya 8. Günden itibaren yükselişe geçer. Hamileliğin oluşmasıyla Beta HCG hormon değerleri normal değerinden iki katına çıkar. Gebeliğin ilerleyen aylarında ise, Beta HCG hormonundaki değer hızını keserek yavaşlamaya başlar. Gebeliğin normal olarak seyrettiği bir hamilelikte Beta HCG hormonunun değeri aynı zamanda anne adayının içinde bulunduğu hamilelik haftasını da tayin etmede de görevlidir. Bu hormon testi kısa sürede sonuç veren güvenilir bir testtir.  

Beta HCG Hormonunun Değerleri Kaç Olmalıdır?

Beta HCG hormonun değeri, gebelik durumu olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml değerindedir. Spermin yumurtayı döllenmesinden sonra gebelik oluşur ve Beta HCG hormonundaki değerler artış gösterir. Hamileliğin tespiti amacıyla yapılan kan testindeki çıkan sonuçlara göre Beta HCG hormonun değeri dikkate alınır ve kadının hamile olup olmadığı tespit edilir. Beta HCG hormonu döllenmeden sonraki 6. Günden sonra yükseliş gösterir. İlk olarak kanda yükseliş gösteren Beta HCG hormonu, birkaç gün sonra idrarda da yükselişe geçer ve bu süreden sonra idrar tahliliyle de gebelik tayini yapılabilir.   Kanda Yapılacak Gebelik Testinde Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır? Detaylı bilgi için tıklayın...   Beta HCG Hormonu Nedir?  

Gebelik Döneminde Son Adet Tarihine Göre (SAT) Beta HCG Değerleri

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının son adet tarihi (SAT) göz önünde bulundurularak hesaplanan gebelik haftaları ile bu haftalara göre Bhcg (Beta HCG Değerleri) aşağıdaki gibidir.

Gebelik Haftası Beta HCG Değerleri

  • Gebelikte 3. Hafta 10 – 50
  • Gebelikte  4. hafta 5 – 425
  • Gebelikte  5. hafta 20 – 7300
  • Gebelikte  6. hafta 1,080 – 56,000
  • Gebelikte  7. – 12. hafta 7,650 – 290,000
  • Gebelikte 13. – 16. hafta 13,300 – 250,000
  • Gebelikte 17. – 24. hafta 4,000 – 165,000
  • Gebelikte 25. – 40. hafta 3,640 – 117,000

Gebelik döneminde Beta HCG hormonun değerlendirilmesi için en düşük ve en yüksek değerler temel alınarak ortalama bir değer oluşturulur. Bu ortalama değerin de gebelik dönemindeki önemi büyüktür.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.