Lohusalık Depresyonu Nedir?

Lohusalık Depresyonu Nedir?
20 Kasım 2017

Doğumdan sonra her 7 kadından birinde yaşanan lohusalık depresyonu nedir?

Lohusalık depresyonu nedir? Doğum sonrasında kadınların duygularında, fiziksel durumunda ve davranışlarında değişikliğe yol açan depresyon durumu olarak tanımlanır. Annelik hüznü ya da bebek hüznü olarak da adlandırılan lohusalık depresyonun nedeni olarak; bebeğin doğumuyla birlikte annede kimyasal, sosyal ve duygusal ve psikolojik açıdan meydana gelen değişiklikler gösterilir. Tedavisi, ilaç tedavisi yanında uzman danışmanlığıyla yapılır.

Lohusalık Depresyonu Neden Olur?

Yeni anne olmuş kadınlarda meydana gelen kimyasal değişimler hızlı bir şekilde hormonlar etkili olmaya başlar. Gebelik boyunca artan östrojen ve progesteron hormonları doğum sonrasında keskin bir şekilde düşer. Bir bebek sahip olmanın getirdiği psikolojik ve sosyal değişimler de lohusalık depresyon riskini artıran diğer önemli etkenler arasında yer alır.

   

Lohusalık Depresyonunun Belirtileri

Lohusalık depresyonunda en sık görülen belirtiler arasında; görünümde değişimler, uykusuzluk, sık yaşanan ruh hali değişiklikleri, bitkinlik, libidoda azalma yer alır. Ayrıca lohusalık depresyonunda bazı durumlarda annede intihar ve ölüm düşüncesi, zevk alamama, umutsuzluk ve değersizlik hissi gibi duygular da gelişebilir.

Lohusalık Depresyonunda Risk Faktörleri  

Uzman doktorlar doğum sonrasında yaşanan lohusalık depresyonun tedavi edilmemesi durumunda gelişme riskinin olduğunu söylerler. Aşağıdaki faktörler doğum sonrasında yeni annelerde lohusalık depresyonu gelişme riskini artırabilir.

  • Gebelik yaşının normalden küçük olması,
  • Gebelik döneminde yaşanan depresyon sorunu,
  • Gebelik öncesinde adet öncesi sendromu ve depresyon vakalarının yaşanması,
  • Gebelik hakkında duygu karmaşası yaşanması,
  • Yalnız yaşamak,
  • Kısıtlı sosyal destek,
  • Evlilikte çatışmalar.

Lohusalık Depresyonu Belirtileri İçin Tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.