Suni Sancı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Suni Sancı Hakkında Tüm Merak Edilenler
25 Ekim 2016

Doğum ağrılarının başlamadığı durumlarda suni sancı tercih edilir. Tıbbı ismi indüksiyon halk ismi ise suni sancıdır.

Suni Sancı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Suni sancı doğum ağrılarının bir türlü başlamadığı durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Tıbbı ismi indüksiyon olan bu uygulama, doğumu başlatmak ve doğal olanı gerçekleştirmek amaçlanır.

Suni sancıya ne zaman başvurulur?

Gebeliğin devamının artık mümkün olmadığı fakat doğumun da tam olarak başlamadığı durumlarda bu uygulamaya başvurulur. Doktorunuz bu noktada en doğru kararı verecektir. Sezaryen gerçekleştirmeye gerek görülen bir durum söz konusu değilse, bu yöntemle rahim kasılmaları başlar. Suni sancı rahim kasılmalarını teşvik eder.


Suni sancı nasıl etki eder?

Bunun için anneye damar yoluyla serum içinde oksitosin hormonu belirli dozlarla verilir. Bu halihazırda vücudun da salgıladığı bir hormondur ve sadece bu durum desteklenir. Burada önemli olan hangi dozda ve ne aşamada verileceğidir. Buna yine doktorunuz en doğru şekilde karar verecektir. Uygulamanın her zaman doğumun sonuna kadar sürmesi gerekmeyebilir. Belli bir noktaya kadar suni sancılardan destek alınıp, geri kalanını vücudun kendisi de halletmesi mümkün olabilir.     Doğumun gerçekleşmesi ve rahim ağzının açılması için gerekli kasılmalar ve yumuşamalar suni sancıyla tetiklenir. Bu durum kendiliğinden gerçekleşmediğinde, suni sancı devreye girer. Çoğul gebeliklerde de bu çok etkin bir yöntemdir. Kimilerine göre ağrı artarken, kimi anneler böyle hissetmez. Bu ağrı eşiğiyle de ilgili çok kişisel bir durumdur ve kişiden kişiye değişebilir. Suni sancı gerekli görüldüğünde ve doktorunuzun kararıyla uygun bulunduğunda doğuma destek olan, oldukça faydalı bir uygulamadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.