Denver 2 Testi Nedir?

Denver 2 Testi Nedir?
27 Ağustos 2017

0-6 yaş arasında bulunan ve sağlıklı görünümde olan bebek ve çocuklara uygulamak üzere düzenlenmiş gelişim tarama testidir.

Denver 2 Testi Nedir?

Denver 2  testi, 0-6 yaş arasında bulunan ve sağlıklı görünümde olan bebek ve çocuklara uygulamak üzere düzenlenmiş gelişim tarama testidir. Bebeğin ve çocuğun yaşına uygun becerilerini değerlendirmeye yarayan bu test, kuşkulu durumları nesnel ölçüde doğrulamada, belirti göstermeyen gelişim sorunlarını taramada, gelişim yönünden risk altında bulunan bebek ve çocukları (mesela doğuma yakın dönemde sorunlar geçirmiş bebekleri) izlemek için uygulanmaktadır. Denver II testi, bebeğin işlevlerdeki becerilerini yaşıtları ile karşılaştıran zeka testi değil, gelişim tarama testidir. Bebeğin / çocuğun gelecekteki zihinsel ya da uyumsal yeteneğini tahmin etmede kullanılamaz. Konuşma bozukluğu, öğrenme güçlüğü, duygusal bozukluk gibi tanılar vermek üzere yapılandırılmamıştır. Fizik muayene ya da tanısal değerlendirme yerine kullanılması tavsiye edilmez.

Denver II Testi Gelişim Tarama

  • İNCE MOTOR – UYUMSAL: Bebeğin el – göz koordinasyonu, cisimleri kullanabilme, sorun çözme yeteneği,
  • KİŞİSEL–SOSYAL ALAN : Çocuğun bireysel gereksinimlerini karşılayabilme, kişilerle iletişim kurma yeteneği,
  • KABA MOTOR : Yürüme, oturma, zıplama ve genel olarak hareket yeteneği.
  • DİL : Anlama, işitme ve dili kullanma yeteneği.

Denver 2 Testi Nasıl Uygulanır?

Denver II testi uygulanmasında bebek/ çocuk ile anne veya baba herhangi bir ebeveyn eşliğinde, çocukla çeşitli oyunlar ve hareketler yapılarak bebeğe / çocuğa,  anne veya babaya çeşitli sorular sorularak uygulanır. Bazı sorularda bebekle ilgili cevabı ebeveyn verir. Bazı sorularda ise, çocuk bizzat hem cevap verir hem de söylenen etkinliği yapar. Toplam yarım saat kadar süren bu test sonucunda bebeğin / çocuğun yaşına uygun gelişimde olup olmadığı ortaya çıkar. Denver 2 Testi  2-3 yaşlarında bir kez yapılır. Tekrarının yapılması önerilen yaş grubu 5′dir. Dever testi bebeklerde 6 aydan önce yapılamaz. Bebeklerinin hangi ayda hangi becerileri yapabileceğini veya yapması gerektiğini merak eden anne babalar için son derece önemli ve yararlı olduğu belirtilen test, 0-6 yaş arasındaki sağlıklı görünümde olan bebek ve çocuklara uygulanmak üzere düzenlenmiştir. Bebeğin yaşıtları ile karşılaştırılmasının yapıldığı Denver 2 Testi;  İnce Motor, Kaba Motor, Dil ve  Kişisel- Sosyal olmak üzere 4 alanda 134 madde içermektedir. Yaş çizgisi çizildikten sonra her bir bebek / çocuğa ortalama 15- 20 maddenin uygulanır ve yaklaşık olarak 15 dakikalık bir zaman almaktadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.