SMA - Spinal Müsküler Atrofi Nedir?

SMA - Spinal Müsküler Atrofi Nedir?
08 Mayıs 2017

SMA, hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nöro-müsküler genetik bir hastalıktır. Spinal Müsküler Atrofi bebeklik yaşlarından itibaren genellikle 3 evre şeklinde görülür.

SMA hastalığı nedir? SMA diğer bir ifadeyle Spinal Müsküler Atrofi; hareket sinir hücrelerinden kaynaklı nöro-müsküler genetik bir hastalıktır. Genellikle 3 evrede görülmektedir. SMA hastalığının en tehlikelisi, SMA Tip 1 denilen evredir. SMA Tip 1 hastalığı belirtileri bebeklik ve çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor.

SMA Spinal Müsküler Atrofi Belirtileri

SMA belirtileri arasında solunum ve yutkunma zorluğu ile desteksiz oturamama gibi sorunların görüldüğü belirtiliyor. Türkiye'de Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen SMA, dünyada ve ülkemizde çok sayıda bebeğin ve çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bebeklik ve çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan hastalık, omurilikte bulunan ve ön boynuz denilen bir bölgedeki hareket siniri hücrelerini etkilediği belirtiliyor. Belirli bir tedavisi olmayan SMA hastalığı, sadece bazı bakımların yapılmasıyla hastanın yaşam kalitesinin artırılması amaçlanıyor. SMA hastalığında kesin tedavi için 2 tür çalışmanın yapıldığı, bunlardan birisinin genetik terapi, diğer tedavi şeklinin ise, hücresel değiştirme terapisi olduğu belirtiliyor. Bu yolla ölü hücreler ya da ölmeye başlayan hücreler yenileriyle değiştirilmeye çalışılıyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.