Ambivalans Duygular Nedir?

Ambivalans Duygular Nedir?
23 Mayıs 2017

Ambivalans, bir kişi veya bir durumla ilgili olarak zıt duyguların, fikirlerin ve isteklerin birlikte varolması anlamına gelir.

Ambivalans Duygular Nedir?

Ambivalans, bir insan ya da bir durumla ilgili olarak zıt duyguların, fikirlerin ve isteklerin birlikte varolması anlamına gelir.  Genellikle aynı insana karşı hem olumlu hem de olumsuz duygular göstermeye neden olan manikdepresif hastaların karakteristik bir özelliği olarak tanımlanır.  Ambivalans duygular, karşıt duyguların aynı anda aynı kişiye ya da duruma karşı hissedilmesi olarak tanımlanır.  Obsessif kompulsif nevroz hastalarınında düşünce ve duygu bakımından ambivalans gösterdikleri ifade edilir.  Ambivalans, şizofrenide daha derin bir karışıklık gösterir ve yaşanan bu zıt duygu ve düşünceler aynı zamanda var olur. Örneğin, hasta doktorunun kendisine âşık olduğunu söylerken,  daha sonra kendisini öldürmeye kalktığını iddia edebilir.   Bakmanızda Fayda Var: Hamilelikte Duygusal Değişimler Ambivalans – Karmaşık Duygular

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.