Amniyotik Band Sendromu Nedir?

Amniyotik Band Sendromu Nedir?
07 Haziran 2017

Amniyotik bant sendromu, bebeğin anne karnında yaşadığı amniyotik zarın bir nedenden dolayı yırtılıp kopması ve bebeğin el ve ayaklarına dolanması ya da yapışması durumuna denir.

Amniyotik Band Sendromu Nedir?

Amniyotik bant sendromu, bebeğin anne karnında yaşadığı bölgede amniyotik zarın bulunması ve bu zarın bebeği el ve ayaklarına dolanması ya da yapışması durumunda ortaya çıkan duruma verilen isimdir. Sendromun gerçekleşmesi durumunda bebeğin el ve ayaklarında gelişme geriliği ve kopmalara neden olabilmektedir. Bu durumun ilerlemesi  halinde aileler bebeklerini kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Diğer bir ifadeyle, anne karnındaki bebeğin gelişimine devam ederken, amniyon zarında meydana gelen yırtılma ve yapışma olarak tanımlanır. Sendromun yaşanmasında bebeğin en fazla etkilenen bölgesi elleridir ve daha çok 2.3.4. parmaklarda görülür. Vakanın görülme sıklığı, 1200 ila 15000 doğumda bir olarak belirtilir ve genellikle hamilelik döneminin 4. ve 18. Haftaları arasında görülür.   

Bakmanızda Fayda Var: Amniyotik Band Sendromu Nedeniyle Anne Karnında Ameliyat    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah