Oksitosin Nedir?

Oksitosin Nedir?
28 Ekim 2016

Doğum sırasında salgılanarak rahmin kasılmasını sağlayan bir maddedir. Ayrıca doğum sürecini başlatmak ya da hızlandırmak için kullanılır.

Oksitosin:

Doğum sırasında salgılanarak rahmin kasılmasını sağlayan bir maddedir. Ayrıca doğum sürecini başlatmak ya da hızlandırmak için kullanılır. Yalnızca kadınlara özgü bir hormon türü olan oksitosin, oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bu hormon türü özellikle hamilelikte oldukça artış gösterir ve hamilelik süresince de artmaya devam eder. Oksitosin, döllenmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Cinsel ilişki sırasında vajinadan alınan uyarı ile hipofiz bezlerinden vücuda sinyal gönderilir ve hormonun salgılanmasıyla beraber spermlerin döl yatağına ulaşması sağlanır. Oksitosin, ulaşan spermlerin daha uzun süre yaşamasını ve yumurta ile döllenmesini sağlar. Bakmanızda Fayda Var: Suni Sancı Hakkında Tüm Merak Edilenler

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.