Hiperemezis Gravidarum Nedir?

Hiperemezis Gravidarum Nedir?
25 Kasım 2016

Hamilelik sırasında aşırı derecede mide bulantısı, kusma ve sıvı kaybı. İlk üç ayda daha çok görülür.

Hiperemezis Gravidarum

Hamilelik sırasında aşırı derecede mide bulantısı, kusma ve sıvı kaybıdır. İlk üç ayda daha çok görülür. Gebelerin yarısına yakınında bulantı ve kusma şikayetleri görülmekte ve %0.5-1'lik bir diliminde bu şikayetler oldukça şiddetli bir duruma gelmektedir. Aynı zamanda kilo kaybına da neden olabilir. Hiperemezis gravidarumun bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Anne adaylarında gebelik zehirlenmesi, hipertansiyon, düşük veya erken doğuma neden olmaz. Çoğul gebelik, önceki gebeliklerde bulantı ve kusması olanlar, araba yolculuğunda veya hareketli eylemlerde bulantının olması gibi durumlar hiperemezis gravidarum için risk faktörüdür.  

Gebelikte Aşırı Bulantı Ve Kusma

Gebelerin yaklaşık yarısında bulantı-kusma yakınmalarına rastlanmaktadır. Hamilelerin % 0.5-1’inde söz konusu yakınmalar çok şiddetli bir hale gelmekle birlikte şiddetli yaşanan mide bulantısı nedeniyle anne adaylarında kilo kaybına neden olabilmektedir. Daha az şiddette yaşanan mide bulantı ve kusmaya göre tedavi gerektiren bu şiddetli bulantı-kusma durumu olarak adlandırılmaktadır. Gebelikte hiperemezis gravidarum şikayetinin ikiz gebeliklerde daha çok görüldüğü belirtilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.