Fetoskopi Nedir?

Fetoskopi Nedir?
27 Ekim 2016

Bir fetusta zor fark edilebilen anormallikleri ve problemleri tespit etmek için fetoskopi (fiber optik mikros­kop) ile inceleme yapmasını sağlayan testtir.

Fetoskopi:

Bir fetusta zor fark edilebilen anormallikleri ve problemleri tespit etmek için fetoskopi (fiber optik mikros­kop) ile inceleme yapmasını sağlayan testtir. İşlemin gerçekleşmesini sağlayan fetoskopi, anne karnında yapılan ufak bir kesikten ilerletilerek rahim içine sokulur ve bu işlem eş zamanlı olarak ultrason ile kontrol edilir. Bu test genellikle gebeliğin 18. haftası civarında uygulanmaktadır. Fetoskopi; bebekteki doğumsal anomalilerin değerlendirilmesi, bebekten cilt biyopsisi yapılarak, bazı kalıtsal hastalıklarının teşhisinin yapılması, bebeğin göbek kordonundan kan alınarak; orak hücreli anemi, hemofili gibi hastalıkların teşhisinin sağlaması, çoğul gebeliklerde plasentada görülebilen damarsal anormalliklerinin lazer ile yakılarak tedavi edilmesi gibi durumlar için uygulanır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.