Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi Nedir?
24 Kasım 2016

Doğum sırasında (genellikle ilk doğumlarda) bebeğin rahat çıkması ve zorlanma ile kontrolsüz yırtılmaması için; perinenin (vajinanın arkasında, anüsün üstündeki bölge) doktor tarafından cerrahi yöntemle yarılması.

Epizyotomi:

Doğum sırasında (genellikle ilk doğumlarda) bebeğin rahat çıkması ve zorlanma ile kontrolsüz yırtılmaması için; perinenin (vajinanın arkasında, anüsün üstündeki bölge) doktor tarafından cerrahi yöntemle yarılmasıdır. Epizyotomi ilk defa doğum yapacak kadınların büyük bir kısmında uygulanabilir. Ancak anne adayının ikinci veya üçüncü doğumu ise doğumların %50'sinde bu kesi uygulanır. Epizyotominin asıl hedefi bebeğin kafasının çıkarken perine bölgesinin aşırı gerilmesinden dolayı yırtılma ihtimaline karşı uygulanmasıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.