Epizyotomi Nedir?

Doğum sırasında (genellikle ilk doğumlarda) bebeğin rahat çıkması ve zorlanma ile kontrolsüz yırtılmaması için; perinenin (vajinanın arkasında, anüsün üstündeki bölge) doktor tarafından cerrahi yöntemle yarılması.

Epizyotomi Nedir?

Epizyotomi:

Doğum sırasında (genellikle ilk doğumlarda) bebeğin rahat çıkması ve zorlanma ile kontrolsüz yırtılmaması için; perinenin (vajinanın arkasında, anüsün üstündeki bölge) doktor tarafından cerrahi yöntemle yarılmasıdır. Epizyotomi ilk defa doğum yapacak kadınların büyük bir kısmında uygulanabilir. Ancak anne adayının ikinci veya üçüncü doğumu ise doğumların %50'sinde bu kesi uygulanır. Epizyotominin asıl hedefi bebeğin kafasının çıkarken perine bölgesinin aşırı gerilmesinden dolayı yırtılma ihtimaline karşı uygulanmasıdır.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.