Epidural Anestezi Nedir?

Epidural Anestezi Nedir?
09 Aralık 2016

Anestezi türü. Doğum sürecinde veya başka ameliyatlarda omurgaya anestezik madde verilmesidir.

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural anestezi, vücudun belli bir bölgesinde oluşan ağrının hissedilmemesi için bölgesel olarak yapılan bir anestezi türüdür. Pek çok cerrahi işlem için tercih edilen epidural anestezi, normal ve sezaryen doğumlarda da anne adayının ağrı hissetmemesi için uygulanır. Bir anestezi uzmanı tarafından uygulanan epidural anestezinin genel anesteziden farkı ise anne adayının tamamen bilinci açık ve uyanık olmasıdır.Epidural Anestezi Nasıl Uygulanır?

Epidural anestezi, çok ince bir katater yardımıyla epidural saha adı verilen bölgeye girilmesi ve buraya lokal aneljezik maddeler verilmesi şeklinde uygulanır. Anestezi uzmanı, öncelikle anne adayının yan yatar pozisyona geçmesini ister ve elle yapacağı muayene neticesinde anestezi uygulayacağı bölgeyi belirler. Belirlenen bölge antiseptik malzemeler yardımıyla temizlenir ve mikroplardan arındırılır. Epidural iğne girerken anne adayının ağrı hissetmemesi için önce bölgeye lokal anestezi uygulanır. Daha sonra asıl anestezi, anne adayının omurilik zarına verilir ve anne adayının doğum boyunca ağrı ve acı hissetmemesi sağlanır. 

Epidural Anestezi Kimlere Uygulanmaz?

Epidural anestezi;

  • Aşırı kanaması olan,
  • Tansiyonu düşük,
  • Kafa içi basıncı artmış,
  • Nörolojik hastalık şüphesi bulunan ve
  • Anestezi maddesine alerjisi olan kişilere uygulanmaz. 

 

Epidural anestezi ile normal doğum hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.