Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?
13 Haziran 2023

Karbonatla hamilelik testi yapmak, gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için başvurulan en geleneksel yöntemlerden biridir.

Karbonatla gebelik testi yapmak, kadınların hamileliği öğrenmek için başvurduğu en eski yöntemlerden biridir. Eczanelerde satılan hazır gebelik testi kitlerinin yaygınlaşmadığı dönemlerde çoğu kadın karbonat ile gebelik testi yaparak gebe kalıp kalmadıklarını öğrenmeye çalışıyordu. Peki, karbonatla hamilelik testi doğru sonuç verir mi? Karbonatla gebelik testi nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, karbonat ile hamilelik testi hakkında tüm merak edilenleri derledik. Hazırsanız başlayalım!

Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamanın en güvenilir yolu idrar veya kan testidir. Zira hamileliğin başlamasıyla birlikte vücutta salgılanan beta HCG, önce kana daha sonra ise idrara karışır. Yapılan testlerde bu hormonun yüksek çıkmasıyla birlikte hamilelik tanısı konur. Ancak tıbbın ve bilimin bu denli gelişmediği dönemlerde kadınlar hamile olup olmadıklarını anlamak için geleneksel yöntemlere başvuruyordu. Bu yöntemlerin başında ise hiç şüphesiz ki karbonatla gebelik testi yapmak geliyor. Günümüzde hala pek çok kadının başvurduğu bu yöntem, kimilerine göre doğru sonuç veriyor olsa da bilimsel değildir. Zira konuyla ilgili yapılan herhangi bir araştırma bulunmuyor. Bu nedenle gebelik şüphesi olan kadınların güvenilir bir sonuç elde etmeleri için kan veya idrar testi yaptırması öneriliyor. Peki, evde karbonatla gebelik testi nasıl yapılır?

Karbonatla hamilelik testi yapmak için öncelikle plastik bir kaba bir miktar idrar konur. Daha sonra idrarın üzerine 1 çay kaşığı kadar karbonat eklenir. Karbonatın eklenmesinin ardından eğer idrar köpük köpük oluyorsa, bu testin pozitif olduğu şeklinde yorumlanır. Ancak idrarda herhangi bir değişim meydana gelmiyorsa gebeliğin oluşmadığı düşünülür. Peki, karbonatla hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Halk arasındaki inanışa göre evde karbonatla gebelik testi yapmak isteyenler, adet gecikmesinden 1 hafta sonra testi deneyebilirler. Sabah ilk idrar ile testin yapılmasının daha doğru sonuç vereceği düşünülmektedir.

Karbonatla Hamilelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Karbonatla gebelik testi yapanlar veya yapmayı düşünenler, elbette ilk olarak testin ne kadar güvenilir olduğunu merak ediyor. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, evde karbonat ile hamilelik testi yapmanın hiçbir bilimsel dayanağı bulunmuyor. Bu nedenle gebeliği saptayabilmek için karbonat testi yapmanın güvenli bir seçenek olmadığını unutmamak gerekiyor. Bu test, tıbbın ve bilimin gelişmediği dönemlerde kadınlar tarafından uygulanan en geleneksel yöntemlerden biriydi. Ancak doğruluğunu teyit eden bir çalışma olmadığından, günümüzde hala güvenli bir seçenek olarak değerlendirilmiyor. Bu nedenle gebelik şüphesi olan kadınların öncelikle jinekoloğa muayene olması öneriliyor.

Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Döllenen yumurtanın rahim astarına tutunmasıyla ve gebelik hormonlarının salınmasıyla birlikte gebelik süreci resmen başlamış olur. Bu süreçte özellikle hormonâl değişime bağlı olarak anne adaylarında bazı değişimler yaşanabilir. Erken gebelik belirtileri olarak da adlandırabileceğimiz bu değişimler şunları içerebilir:

  • Göğüs hassasiyeti
  • Mide bulantısı
  • Mide ekşimesi
  • Koku hassasiyeti
  • Adet kesilmesi
  • Sık idrara çıkma

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Tuzla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.