Tuzla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Tuzla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?
16 Mayıs 2023

Tuzla gebelik testi yapmak, hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için başvurulan en eski yöntemlerden biridir.

Tuzla gebelik testi yapmak, hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için başvurulan en eski yöntemlerden biridir. Eczanelerde satılan hazır gebelik testi kitlerinin yaygınlaşmadığı dönemlerde kadınlar evde tuz ile gebelik testi yaparak gebe kalıp kalmadıklarını öğrenmeye çalışıyordu. Peki, evde tuzla hamilelik testi doğru sonuç verir mi? Evde tuz ile hamilelik testi nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, tuzla yapılan gebelik testi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Tuzla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamanın en güvenilir yolu kan veya idrar testidir. Zira gebelikle birlikte vücuda salınan beta hCG hormonu önce kana, daha sonra idrara karışır. Bu hormon seviyesinin kan veya idrar testinde yüksek çıkması ise gebeliğe işaret eder. Ancak bilimin ve tıbbın bu kadar gelişmediği dönemlerde, kadınlar hamile olup olmadıklarını anlayabilmek için çeşitli geleneksel yöntemlere başvuruyordu. Bu yöntemlerin başında ise hiç kuşkusuz ki tuzla gebelik testi yapmak geliyor. Hala birçok kadının uyguladığı tuz ile gebelik testi, kimilerine göre doğru sonuç veriyor olsa da yöntemin bilimsel olmadığını söylemek gerekiyor. Bu nedenle en doğru ve güvenilir sonuç için gebelik şüphesi olan kadınların adet gecikmesinden 10 gün sonra kan testi yaptırması öneriliyor. Peki, tuzla gebelik testi nasıl yapılır?

Tuz ile hamilelik testi yapmak için plastik bir kaba 1 yemek kaşığı tuz eklenir. Daha sonra kişinin idrarı bu kaba eklenir. Birkaç dakika bekledikten sonra idrarın renginde ve kıvamında bir değişiklik olursa testin pozitif olduğu, yani hamileliğin gerçekleştiği düşünülür. Ancak herhangi bir değişim meydana gelmezse bu durumda testin negatif olduğuna inanılır.

Tuzla Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Tuzla gebelik testi yapanlar veya yapmayı düşünenler, elbette ilk olarak testin doğru sonuç verip vermeyeceğini merak ediyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir, tuzla hamilelik testinin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Bu nedenle hamileliği saptayabilmek için bu yöntemin güvenilir bir yol olmadığını bilmek gerekir. Toplumda her ne kadar yaygın olarak uygulansa da gebelik şüphesi olan kadınların güvenilir sonuç için ilk olarak bir kadın doğum uzmanına muayene olması öneriliyor.

Tuzla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin resmi olarak başlaması, korunmasız cinsel ilişkiden sonra 2 – 3 haftayı bulur. Çünkü yumurtanın döllenmesi, döllenen yumurtanın rahme ilerlemesi ve burada rahim astarına tutunması belli bir zaman diliminde gerçekleşir. Döllenen yumurtanın rahim astarına tutunmasıyla birlikte bazı gebelik hormonları da salınmaya başlar ve gebelik süreci resmen başlamış olur. Bu süreçte hormonlara bağlı olarak anne adayları çeşitli değişimler ve gebelik belirtileri yaşayabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaygın olarak görülen erken hamilelik belirtileri şu şekildedir:

  • Mide bulantısı,
  • Mide ekşimesi,
  • Adet kesilmesi,
  • Lekelenme, akıntı artışı,
  • Koku hassasiyeti,
  • Göğüs hassasiyeti,
  • Vücut sıcaklığı artışı ve
  • Sık idrara çıkmadır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.