Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
13 Aralık 2023

Erken gebelik testleri ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Hamilelik şüphesi olan kadınlar, bunu doğrulamak için genellikle ilk olarak evde yapılan gebelik testlerinden faydalanır. Bu testler kişinin idrarındaki beta hCG hormonunu saptayarak çalışır. Beta hCG, evde yapılan standart gebelik testlerinde adet gecikmesinden 10 gün sonra saptanabilecek düzeye gelir. Bu nedenle uzmanlar standart gebelik testi kiti kullanacak kadınlara adet gecikmesinden 10 – 12 gün sonra testin yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesiyle beraber son yıllarda erken gebelik testi adı verilen ve gebeliği daha erken günlerde tespit edebilen kitler piyasaya sürüldü. Peki, erken gebelik testi ne zaman yapılır? Erken gebelik testi ne zaman kesin sonuç verir? Gelin şimdi tüm bu soruların yanıtlarını detaylıca inceleyelim.

Erken Gebelik Testi Nedir?

Gebelik şüphesi olan pek çok kadın, bunu doğrulamak için gebelik testlerinden faydalanılır. Bu noktada başvurulabilecek iki tür test bulunmaktadır. Bunlardan ilki idrarla yapılan ev tipi gebelik testleri, diğeri ise sağlık kurumunda yapılan kan testidir. Her iki test de idrardaki veya kandaki beta hCG düzeylerini saptayarak çalışır. Zira hamile olmayan kişilerde beta hCG 5 mIU/ml’den azken, gebelik oluştuğunda bu miktar her geçen gün katlanarak artar. Beta hCG kanda daha erken tespit edildiğinden ve kan testleri daha güvenilir olduğundan kesin sonuç için gebelik testini sağlık kurumunda yaptırmak önemlidir. Ancak ev tipi gebelik testleri de doğru zamanda ve doğru yönergelerle uygulandığında güvenli sonuçlar vermektedir. Uzmanlar, idrardaki hormon konsantrasyonunun adet gecikmesinden 10 – 12 gün sonra tespit edilebilecek düzeye geldiğini, bu nedenle ev tipi gebelik testlerinin bu zamanlarda yapılması gerektiğini belirtiyor. Bununla birlikte yeni çıkan erken gebelik testleri bu süreden çok daha önce gebeliği saptayabiliyor. Çoğunlukla diğer hazır kitler gibi uygulanan erken gebelik testleri yine idrardaki beta hCG hormonunu saptayarak çalışıyor. Daha düşük konsantrasyondaki hamilelik hormonlarını tespit edebilmeye yönelik üretilen bu ürünler, sonuç için beklemek istemeyen kadınların ilk tercihi oluyor.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testleri beklenen adet günün birkaç gün öncesine kadar yapılabiliyor. Her markanın iddia ettiği süre aynı olmadığından erken gebelik testinin yapılma zamanı ile ilgili kesin bir gün belirtmek doğru olmaz. Zira bazı markalar beklenen adet gününden 6 gün öncesine kadar sonuç verdiğini belirtilirken, kimilerinde adet gecikmesinden 5 gün öncesine kadar gebeliği saptayabildiği yazıyor. Bu nedenle aldığınız erken gebelik testi kitinin içinden çıkan kullanım kılavuzunu okuyup testi ona göre yapmanız en sağlıklı sonucu verecektir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken gebelik testleri ile standart ev tipi gebelik testlerinin yapılma şekli hemen hemen aynıdır. Çoğunlukla temiz bir kaba idrar yapılır ve damlacıkla birkaç damla idrar alınıp kitteki uygun boşluğa bırakılır. Ya da idrar akışı esnasında gebelik testi kitinin idrar akışına tutulması istenir. Yaklaşık 5 – 6 dakika beklenir ve sonuç okuma ekranında kaç çizgi belireceği incelenir. Tek çizgi negatif, çift çizgi ise testin pozitif olduğunu gösterir. Bununla birlikte her markanın uygulama şekli farklı olabileceğinden, testi yapmadan önce içinden çıkan kullanım kılavuzunu okumak ve orada yer alan adımları uygulamak önemlidir. Eğer test sonucuna güvenmiyorsanız adet gecikmesinden sonra bir kadın doğum uzmanına muayene olabilir, kan testi yapılmasını isteyebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl