Acilde Gebelik Testi Yapılır mı?

Acilde Gebelik Testi Yapılır mı?
27 Şubat 2024

Gebelik şüphesi olan pek çok kadın, acilde gebelik testi yapılır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, acil serviste hamilelik testi yapılır mı?

Acilde gebelik testi yapılır mı sorusu, gebelik belirtileri yaşayan ve bir an önce gebelik durumunu öğrenmek isteyen pek çok kadının yanıtını merak ettiği bir sorudur. Peki, acil serviste gebelik testi yapılır mı? Evet, acilde gebelik testi yapılabilir. Acil servisler, acil tıbbi durumlarla ilgilenmek üzere kurulmuş tıbbi tesislerdir. Bazı durumlarda hastanın durumunu değerlendirebilmek için gebelik testi de yapılması gerekebilir. Ancak acil servislerin asıl işlerinin gerçekten acil müdahaleye ihtiyaç duyan kişilere sağlık hizmeti vermek olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle gebelik şüphesi yaşayan kişiler ilk olarak sağlık ocağı veya kadın doğum polikliniğine başvurmalıdır. Fakat gebelikten şüphelenmekle birlikte şiddetli kanama veya şiddetli ağrı gibi şikâyeti olanlar vakit kaybetmeden acil servise başvurabilirler. Gelin şimdi, acilde hamilelik testi yapılır mı sorusunun yanıtını daha detaylı inceleyelim.

Acilde Gebelik Testi Yapılır mı?

Gebelik şüphesi olan pek çok kadın, acilde hamilelik testi yapılır mı sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, acil serviste hamilelik testi yapılır mı? Acilde hamilelik testi yapılabilir. Zira kişilerin sağlık durumunu değerlendirirken veya tedavi uygularken gebeliği ekarte etmek gerekebiliyor. Bu noktada sağlık uzmanları kanda veya idrarda beta hCG değerlerini ölçmek için çeşitli testler yapabiliyor. Ancak gebelik şüphesine eşlik eden şiddetli kanama veya ağrı gibi semptomlar yoksa acil servisleri meşgul etmemek ve öncelikli olarak sağlık ocağına veya kadın doğum polikliniğine başvurmak gerekiyor. Bilindiği gibi acil servisler, gerçekten acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan vatandaşlar için hizmet veren tıbbi tesislerdir.

Acilde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Acilde gebelik testi genellikle kan örneği ile yapılır. Alınan kanda beta hCG değerleri ölçülür. Eğer değer 5 mlU/ml’den yüksekse gebelik ihtimali düşünülür. Birkaç gün arayla yapılan testlerde beta hCG değeri giderek yükseliyorsa ve ultrason muayenesinde kese görünüyorsa kesin gebelik tanısı konabilir. Ayrıca beta hCG idrarda da bulunabildiğinden, hamilelik şüphesi olan kişilerin idrar örneğinden de gebelik testi yapılabilmektedir.

Acilde Gebelik Testi Yapılır mı?

Gebelik Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Gebelik şüphesi olan ve test yaptırmak isteyen kadınların merak ettiği bir diğer konu da testin aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılması gerektiğidir. Çoğu kan testinde hastaların aç olarak kan örneği vermesi istense de bu durum hamilelik testlerinde geçerli değildir. Yani kan örneği verirken aç veya tok olunması gebelik testi sonucu etkilemeyecektir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Gebelik Haftasına Göre Beta hCG Değerleri Kaç Olmalı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.