Gebelik Testi Aç mı Tok mu Yapılır?

Gebelik Testi Aç mı Tok mu Yapılır?
04 Aralık 2023

Gebelik testinin aç veya tok karnına yapılması testin sonucu etkilemez.

Hamilelik şüphesi olan pek çok kadın gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenmek ister. Bu noktada eczanelerde satılan hazır gebelik testlerinden faydalanılabileceği gibi sağlık kurumlarında kan testi de yaptırılabilir. Kan testi daha erken ve daha doğru sonuç verdiği için de çoğu kadının ilk tercihi kan testi oluyor. Peki, gebelik testi aç mı tok mu yapılır? Gebelik testleri aç veya tok karnına yapılabilir. Kişinin kan örneği verirken aç veya tok olması test sonucunu etkileyen bir faktör değildir. Gelin şimdi, konuyu daha detaylı inceleyelim.

Gebelik Testi Aç mı Tok mu Yapılır?

Hamileliğin başlamasıyla birlikte plasenta tarafından üretilen beta hCG, önce kana daha sonra da idrara karışır. Bu nedenle gebeliğin erken haftalarında yaptırılan kan testi, idrar testine göre daha güvenli sonuçlar vermektedir. Bu noktada pek çok kadın, kan testi yaptırmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğini merak ediyor. Konuyla ilgili en çok araştırılan soru ise gebelik testi aç karnına mı yoksa tok karnına mı yapılır sorusudur. Peki, gebelik testi aç karnına mı yapılır? Pek çok hormon testi aç karnına yapılsa da bu durum gebelik testi için geçerli değildir. Gebelik testi yaptırırken kişinin aç veya tok olması sonucu etkilemez. Dolayısıyla kadınlar ister aç karnına isterse tok karnına gebelik testi için kan örneği verebilirler.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik şüphesiyle sağlık kurumuna başvuran kişiden, aç veya tok olduğuna bakılmaksızın kan örneği alınır. Alınan kan laboratuvar ortamında incelenir ve beta hCG değerleri ölçümlenir. Eğer beta hCG normal düzeyden yüksek çıkarsa birkaç gün arayla tekrarlanır. Her test sonrası bir öncekinden yüksek çıkıyorsa hamilelik tanısı konabilir. Kesin tanı için kadın doğum uzmanına muayene olunması ve ultrason yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte evde yapılan gebelik testleri de idrardaki beta hCG hormonunu tespit ederek çalışır. Adet gecikmesinden 10 gün sonra yapılabilen hazır gebelik testleri genellikle idrarın kitteki alana damlatılmasıyla birkaç dakika içinde sonuç verir. Ancak her markanın yapılışı farklı olabileceğinden uygulamadan önce kullanım kılavuzunu mutlaka okumak gerekir.

Gebelik Testi Aç mı Tok mu Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Gebelik testlerinin güvenilir sonuçlar vermesi için doğru zamanda yapılmaları gerekir. Testin erken yapılması yanlış sonuçların çıkmasına neden olabileceğinden aceleci davranmamak gerekir. Uzmanlar, test için genellikle adet gecikmesinden 10 gün sonrasının en uygun zaman olduğunu belirtiyor. Zira bu süreçte hem kandaki hem de idrardaki beta hCG düzeyi tespit edilebilir düzeylere çıkıyor. Kan testi bu süreden birkaç gün önce de yapılabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Dış Gebelik Kan Testinde Belli Olur mu?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.