Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?

Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?
19 Ekim 2023

Hamilelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabahki ilk idrar daha fazla beta hCG konsantrasyonu içereceğinden, günün ilk idrarıyla yapılan gebelik testi daha güvenli sonuçlar verecektir.

Hamilelik testinin ne zaman yapılması gerektiği, gebelikten şüphelenen kadınların yanıtını sıklıkla merak ettiği bir sorudur. Uzmanlar, gebelik testi yapmak için en ideal zamanın adet gecikmesini beklemek olduğunu belirtiyor. Beklenilen adet günü geciktikten sonra istediğiniz zaman testi yaparak güvenli sonuçlar elde edebilirsiniz. Bununla birlikte gebelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabah ilk idrardaki beta hCG konsantrasyonu daha fazla olacağından, gebelik testinin mümkünse sabah yapılması önerilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda gebelik testi günün her saatinde yapılır mı veya gebelik testi için sabah idrarı şart mı gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Hamilelik testi yapmak için en ideal zaman adet gecikmesinden sonraki günlerdir. Bu, yanlış negatif sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olur. Diğer bir deyişle testi yapmanız gereken en erken tarih, adetinizin başlamasını beklediğiniz günden bir gün sonrasıdır. Zira testi ne kadar erken yaparsanız, hamile olsanız bile yanlış negatif sonuç alma olasılığınız o kadar yüksek olur. Bu nedenle uzmanlar, en güvenilir sonuç için adet gecikmesinden 1 hafta sonra test yapılmasını öneriliyor. Eğer adet döngünüz düzensiz ise sahip olduğunuz en uzun döngü geçene kadar testi yapmayabilirsiniz. Örneğin 30 – 36 günde bir adet oluyorsanız, testi yapmak için 37. günü bekleyebilirsiniz.

Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?

Öte yandan, kadınların konuyla ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de gebelik testinin günün hangi saatinde yapılması gerektiğidir. Hamilelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabahki ilk idrar daha fazla beta hCG konsantrasyonu içerdiğinden günün ilk idrarıyla gebelik testi yapılmasının daha güvenli sonuçlar vereceği düşünülüyor. Elbette bu durum, gebeliğin çok erken döneminde yapılan testler için geçerlidir. Çünkü hCG, gebelik gerçekleştikten sonra her iki günde bir iki katına çıkar. Bu durum ise tipik olarak hamileliğin dördüncü veya beşinci haftasından sonra sabah ilk idrarınızı kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın hCG seviyelerinizin pozitif sonucu gösterecek kadar yüksek olduğunu anlamına gelir. Fakat çok erken dönemde gebelik testi yapıyorsanız, sabahki ilk idrarınızı kullanmanız daha güvenli bir sonuç almanıza yardımcı olabilir.

Gebelik Testi İçin Sabah İdrarı Şart mı?

Gebelik testi için sabah idrarı şart değildir. Özellikle testi adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapacaksanız günün herhangi bir saatinde testi yapabilirsiniz. Ancak erken dönemde gebelik testi yapacaksanız sabah ilk idrarınız ile bu testi yapmanız önerilmektedir.

Gebelik Testi Günün Her Saatinde Yapılır mı?

Gebelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabah idrarında hCG yoğunluğu daha fazla olacağından daha güvenli sonuç elde edilir.

Gebelik Testi Akşam Yapılır mı?

Gebelik testi akşam yapılabilir. Özellikle beklenilen adet gününün üzerinden bir hafta geçtiyse gebelik testini akşam yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Zira bu dönemde hCG yoğunluğu iyice artmış olur ve akşam idrarında da kolaylıkla tespit edilebilir.

Evde Gebelik Testi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gebelik testini nasıl kullanmanız gerektiğine ilişkin talimatlar, satın aldığınız markaya göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle testi yaparken mutlaka içindeki kullanma kılavuzunu okumalısınız. Bununla birlikte yaptığınız gebelik testinin doğruluk payını artırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Testten Önce Fazla Sıvı Almayın

Hamilelik testini yapmadan önce fazla sıvı tüketmemeye dikkat edin. Bu durum idrardaki hCG seviyelerini sulandırabilir. Testi yaparken sabah idrarı kullanılmasının amaçlardan biri de budur.

Son Kullanma Tarihine Dikkat Edin

Gebelik testi yapmadan önce pakette yazan son kullanma tarihine dikkat edin. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünler yanlış sonuç almanıza neden olabilir.

Paketteki Talimatlara Uyun

Gebelik testlerinin çoğu aynı şekilde çalışsa da kimilerinde farklılıklar söz konusu olabilir. Bu nedenle testin doğruluk payını artırmak için içindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.