• gebe.com
  • /
  • Kasım Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz 12 Meyve & Sebze

Kasım Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz 12 Meyve & Sebze

İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılayabilmemiz için sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmemiz gerekiyor.

Kasım Ayında Taze Taze Yiyebileceğiniz 12 Meyve & Sebze

İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılayabilmemiz için sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmemiz gerekiyor. Hâl böyle olunca, Kasım ayında ne yenir, Kasım ayı sebze ve meyveleri nelerdir gibi birçok soru, şu sıralar arama motorlarında aratılıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, içinde bulunduğumuz Kasım ayı sebze ve meyvelerini sizler için listeledik! 

Kasım Ayı Sebze ve Meyveleri

Hamile olduğunu öğrenen her kadının isteği, gebeliğini sorunsuz geçirmek ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almaktır. Bu isteğin gerçekleşebilmesinin ilk ve en önemli koşulu ise doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek ve sağlıklı beslenmektir. Hamilelik dönemi boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmek, hem anne adayının gebeliğini daha az şikâyetle geçirmesini sağlıyor hem de bebeğin gelişimi açısından büyük önem arz ediyor. Hatta yapılan çalışmalar hamilelik döneminde beslenmenin, bebeğin ileride karşılaşacağı hastalıkları bile etkilediğini ortaya koyuyor. Bu sebeple anne adaylarının bu özel süreçte yediklerine her zamankinden fazla özen göstermesi gerekiyor. Protein, karbonhidrat ve yağ alımını dengede tutmak, yiyecekleri mevsiminde tüketmek, organik besinlere yönelmek, beslenme anlamında dikkat edilebilecek noktaların başında geliyor.

Sebze ve Meyveleri Neden Mevsiminde Tüketmeliyiz?

Kimyasal ilaçlar ve hormon takviyeleri en çok da mevsimi olmayan meyve ve sebzeler için kullanılıyor. Son zamanlarda her mevsimde her yiyeceği bulabilmemizin sebebi de tam olarak bu. Ancak ilaç ve hormon kullanılarak olgunlaştırılan sebze ve meyveleri tüketmek, bu kimyasalları doğrudan vücudumuza sokmak ve sağlığımızı tehlikeye atmak anlamına geliyor. Oysa mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerde bu risk ciddi oranda azalıyor, ayrıca besin değerleri çok daha yüksek oluyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda; Kasım ayında taze taze tüketebileceğiniz sebze ve meyveleri listeledik! İşte Kasım ayı sebze ve meyveleri

Hurma yemek doğumu kolaylaştırır mı?

Kasım Ayı Sebzeleri

1. Lahana

Kasım ayı sebzeleri arasında yer alan lahana, fazlasıyla besleyici ve yararlı bir besindir. Tam bir antioksidan olarak kabul edilir; iltihaplanmalara karşı vücudu korur, özellikle kalp hastalıklarını ve karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır, şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlar. Üstelik yüksek oranda A,C, K,B6 ve folat içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi bulunur.

2. Karnabahar

Kış sebzeleri denildiği anda akla ilk gelen besinlerden biri de karnabahardır. Karnabahar yalnızca Türk mutfağında değil; Çin, Hindistan ve Fransa gibi ülkelerde de tüketim grafiği yüksek olan bir sebzedir. Hacim olarak büyük olmasına rağmen kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde doygunluk sağlar. Dolayısıyla karnabahar, beslenme uzmanları tarafından en çok da kilo problemi olan kişiler için önerilmektedir. Demir açısından zengin olduğu için kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkan halsizlik ve yorgunluk gibi semptomlarla savaşmaya yardımcı olur. Aynı zamanda içeriğindeki indol-3, potasyum ve fosfat sayesinde başta mide ve kalın bağırsak olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu bir etki gösterir.

3. Pırasa

Hem kolay erişilebilir olması hem de insan sağlığına faydası sebebiyle pırasa, neredeyse her ülkede en çok tüketilen sebzeler arasında yer alıyor. Kanser ve kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterdiği için doğal bir antioksidan olarak kabul ediliyor. İçerdiği K vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor, demir kaynağı olması sebebiyle de anemi gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürüyor. Üstelik lif açısından da zengin olan bu sebze, başta kabızlık olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geliyor. Kış hastalıkları olarak da bilinen sinüzit, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendiriyor, bu hastalıkların neden olduğu balgam ve öksürük gibi semptomların azalmasına yardımcı oluyor.

4. Yer Elması

Bileşikgiller ailesinin bir üyesi olan yer elması, toprak altında yetişen sebzelerden biridir. Yetiştirme şekli patatesle benzerlik gösterse de içindeki inülin adlı madde sayesinde tadı enginar ve turpu anımsatıyor. Bu madde, en başta bağırsaklar olmak üzere pek çok organın sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı oluyor. Yüksek miktarda B ve C vitamini içeriyor, bu özelliği ile kış hastalıklarına karşı vücudun bağışıklığını güçlendiriyor ve vücut direncini artırıyor. Daha çok salatalara rendelenerek tüketilse de çiğ olarak da yenebiliyor.

5. Kırmızı Turp

Kasım ayında ne yenir diyenler, kesinlikle turpu sofralarından eksik etmemeli. Genellikle salatalarda veya atıştırmalık olarak tükettiğimiz bu sebzenin insan sağlığına olan faydası saymakla bitmiyor. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendiriyor, kış hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösteriyor. Sülfürlü bileşikler bakımından zengin olduğu için safra ve karaciğer dostu bir sebze olarak tanımlanıyor. Ayrıca folik asit kaynağı olması, DNA ve RNA onarımını kolaylaştırıyor ve saçlardaki kepeklenmeyi en aza indiriyor. Kolajen üretimini desteklemesiyle de bilinen turp, bu sayede cildin canlı ve güzel kalmasını sağlıyor.

6. Ispanak

Kış aylarının vazgeçilmez besinleri arasında yer alan ıspanak, tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi hastalıklardan korunmak adına sağlığımıza önemli katkılarda bulunuyor. Besin değeri oldukça yüksektir, bol miktarda B, C, E vitaminleri, magnezyum, demir ve kalsiyum içeriyor. Pıhtılaşmayı yavaşlatarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlıyor. Folat bakımından zengin olması, ıspanağı özellikle hamileler için vazgeçilmez yapıyor. Zira folatın, anne karnındaki bebekte anomaliler oluşmasını önlediği biliniyor. Ayrıca yüksek oranda A vitamini içerdiğinden, göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Hamilelerin enginar yemesi için 6 sağlıklı sebep!

Kasım Ayı Meyveleri

1. Mandalina

Flavonoidler, A ve C vitamini, potasyum ve folat gibi birçok besleyici bileşik içeren mandalina, ferahlatıcı ve lezzetli bir kış meyvesidir. Neredeyse herkesin bildiği gibi bağışıklığı güçlendirici bir etkisi bulunan bu meyve, kış hastalıklarından korunmaya büyük ölçüde yardımcı oluyor. Düşük glisemik indekse sahip olduğu için özellikle şeker hastalarının güvenle yiyebileceği bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Hücrelerde meydana gelen hasarı baskıladığı için birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etki gösteriyor. Karotenoid açısından iyi bir kaynaktır, bu özelliği ile göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

2. Elma

Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz elma, neredeyse herkesin ulaşabileceği ekonomik meyveler arasında yer alıyor. Antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve lif bakımından oldukça zengin olan bu meyve, insan sağlığına olan faydalarıyla dikkat çekiyor. Probiyotik gibi davranan pektin adlı madde içermesi sebebiyle, sindirim sistemini düzene sokuyor ve metabolizmayı uyarıcı bir etkide bulunuyor. Tükürük üretimini artırarak ağız sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Kolesterol miktarını dengeleyerek kalp ve damar tıkanıklığı riskini azaltıyor. Ayrıca antioksidan etkisi sayesinde cildin güzelleşmesine, lekelerin önlenmesine ve kırışıklıkların yavaşlamasına katkı sağladığı biliniyor.

3. Armut

Kasım ayı meyveleri arasında yer alan armut, gülgiller familyasında sınıflanan Pyrus cinsine ait bir ağaçta yetişir. Genellikle Akdeniz ikliminde yetiştirilen bu meyve; kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Lif kaynağı olduğundan sindirim sistemini düzenler, kabızlık ve hazımsızlık gibi problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur. Alerji potansiyeli düşük olduğu için ek gıdaya başlayan bebeklere rahatlıkla yedirilebilir. Folat açısından zengin olduğu için de özellikle hamilelerin tüketmesi faydalı olur.

4. Ayva

Halk arasında “Eczane gibi meyve” olarak tanımlanan ayva, pek çok meyveye göre vitamin ve mineral açısından zengindir. 1 adet orta boy ayva, günlük C vitamini ihtiyacının önemli bir kısmını tek başına karşılar. Bu da vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma şansını düşürür. Lifli bir meyve olduğu için kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini hafifletmeye yardımcı olur. Glisemik indeksi düşüktür, bu nedenle kan şekerini kontrol altında tutmayı sağlar. Ayrıca mide asidini dengeleyerek hamileliğin ilk aylarında görülen bulantıları hafifletir.

Hamilelikte ayva yemenin anne ve bebek için 10 faydası!

5. Nar

Alternatif tıpta da sıklıkla kullanılan nar, hem hastalıklardan korunmada hem de sağlığın iyileştirilmesinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Antioksidan içeriği en yüksek meyvelerden biri olan nar, günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %40’ını tek başına karşılar. Önemli bir posa içeriğine sahiptir, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur. Özellikle beslenme kaynaklı unutkanlık, odaklanma problemi gibi durumlarda tedaviye ek olarak nar tüketimi ile bilişsel fonksiyonlar güçlendirilebilir. Ancak nar suyunun glisemik indeksi yüksek olduğundan, diyabet hastalarının narı meyve olarak, kontrollü tüketmesi önerilmektedir.

6. Greyfurt

Tropik bir narenciye meyvesi olan greyfurt, antioksidanlar ve lif bakımından oldukça zengindir. Özellikle kilo problemi olan kişiler için faydalı bir besindir çünkü hem kalorisi düşüktür hem de metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Vücuttaki iltihabı azaltmaya ve serbest radikallerin sebep olduğu hasarlarla mücadele etmeye yardımcı olur. Tam bir A, C ve E vitamini kaynağıdır. Bu da bağışıklık sisteminin korunmasını ve sindirimin düzenlenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında rastlanılan soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Kemal Bilgi ve erdem bakımından olgunluk