Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?
04 Eylül 2019

Hamilelikte hurma yemek doğumu kolaylaştırır mı? Kaçıncı hafta yenmeli? Ürdün Üniversitesi’nin konuyla ilgili araştırmanın sonucunu makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte hurma tüketmenin doğumu kolaylaştırdığı ile ilgili çeşitli bilgiler mutlaka duymuşsunuzdur. Peki gerçekten öyle mi? Hamilelikte hurma yemek doğumu kolaylaştırır mı? Kaçıncı hafta yenmeli? Ürdün Üniversitesi’nin konuyla ilgili araştırmalarının sonucunu makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde, hamilelikte hurma tüketmenin doğuma etkisi ile ilgili bir araştırma yapıldı. Sonuçları 2011 yılında Journal of Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlanan araştırmada, doğumdan önceki son 4 hafta günde 6 adet hurma yiyen 69 kadın ile hurma tüketmeyen 45 kadına ait doğum sonuçları karşılaştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre;

1) Hurma tüketen anne adaylarında rahim açıklığı 3,5’e ulaştığında, tüketmeyen kadınlarda henüz 2 cm olduğu gözlemlendi.

2) Hurma tüketen kadınların %96’sı suni sancıya ihtiyaç duymadan doğum yaparken, tüketmeyen kadınlarda bu oran %79’da kaldı.

3) Latent faz denilen doğumun ilk evresi, hurma tüketenlerde ortalama 510 dk. (8.5 saat) iken hurma tüketmeyenlerde ortalama 906 dk. (15 saat) olarak kayıtlara geçti.

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hamilelikte Hurma Yemenin Doğuma Etkisi

Peki, hurma tüm bunları nasıl başarıyor? Cevap, oksitosin! Oksitosin, rahim ağzının başka uyaranlara gerek kalmadan kolayca açılmasını sağlar. Zira, doğumun kendiliğinden başlamadığı zamanlarda suni sancı dediğimiz yapay oksitosin sayesinde rahim ağzı uyarılır. Hurma da içerdiği oksitosin ile rahim kaslarını uyarıcı etkide bulunabiliyor ve böylece doğumun daha hızlı ve kolay gerçekleşmesine yardımcı olabiliyor. Ancak bu araştırmanın kesin bir bilgi vermek için yetersiz olduğu ve net bir şey söyleyebilmek için çok daha kapsamlı bilimsel araştırmalara ihtiyaç duyulduğu unutulmamalıdır.

*Hamilelikte enginar yemenin faydalarını öğrenmek için buraya tıklayın!

Hamilelikte Hurma Ne Zaman Yenilir?

Yukarıda değindiğimiz gibi hurma, oksitosin sayesinde rahim ağzının açılmasına yardımcı olabiliyor. Bu nedenle gebeliğin erken dönemlerinde düzenli ve sık tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Gebeliğin son 2 - 3 haftasında, doktorunuzun onayını alarak günde 5-6 adet tüketebilirsiniz. Doğal şeker oranı yüksek olan bir meyve olduğundan, şeker hastalığı bulunan anne adaylarının dikkatli olması ve gebelik takibini yapan doktora muhakkak danışması gerekir. Aynı şekilde, erken doğum riski bulunan veya riskli gebelik kategorisinde değerlendirilen anne adayları da doktoruna danışmadan hurmayı öğünlerine eklememelidir.

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları

Lif Kaynağı

Hurma gibi lif açısından zengin gıdalar, sindirim sisteminin korunmasına ve gebelikten kaynaklanan kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca lif, kolesterol düzeyini dengede tutmaya ve enfeksiyonlara karşı bedeni korumaya çalışır. Hamilelik döneminde her zaman gebeliğe bağlı oluşan kolesterol ve diyabet riski bulunur. Lif açısından zengin gıdalarla beslenmeniz, bu riski düşürmeye olanak sağlar.

Folat Açısından Zengin

Folat (folik asit); yeni hücrelerin oluşmasında görev alır ve kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Spina Bifida ve Anensefali gibi bebeklerde omurga ve beyne zarar veren doğum kusurlarının oluşma ihtimalini azaltır. Bu nedenle hamilelere, özellikle gebeliğin ilk üç ayında folik asit takviyesi reçete edilir. Gebelik boyunca siz de hurma gibi folik asit açıcından zengin gıdalar tüketerek, yukarıdaki riskleri en aza indirebilirsiniz.

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Vitamin Mineral Deposu!

Gebelik döneminde ortaya çıkan tatlı isteğini bastırmak ve enerji ihtiyacını karşılamak için anne adaylarının severek tükettiği besinlerden biri olan hurma, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Özellikle potasyum, magnezyum, manganez, protein, bakır, demir ve B vitaminleri deposudur.

Antioksidan İçeriyor

Tadıyla olduğu kadar sayısız faydasıyla da yüz güldüren hurma, karotenoid ve flavonoid gibi güçlü antioksidanlar içerir.

Doğumdan Sonra Hurma Yemek Anneye Kaybettiği Enerjiyi Tekrar Kazandırır

Doğumdan sonra annelere meyve şekeri içeren hafif tatlı besinler tüketmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni; doğumda harcanan enerjinin tekrar kazanılması ve vücudun toparlanmasını sağlamaktır. Eğer şeker hastalığınız yoksa (hurma en fazla şeker içeren meyvelerden biri) doğumdan sonra birkaç adet hurma yiyerek kaybettiğiniz enerjiyi tekrar kazanabilirsiniz. Ayrıca içerdiği oksitosin süt üretimini de tetikleyeceğinden, doğumdan sonra ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

*Hamilelikte avokado yemenin faydalarını öğrenmek için buraya tıklayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.