Asprinin Bir Kullanım Alanı Daha Çıktı: Kısırlık Tedavisi

Asprinin Bir Kullanım Alanı Daha Çıktı: Kısırlık Tedavisi
10 Haziran 2017

Asprinin kullanım alanlarından biri de kısırlık tedavisi mi oluyor?

'Asprin gebe kalmayı kolaylaştırıyor' iddialarına bilimden cevap geldi. Çağımızın önemli rahatsızlıklarından biri olan kısırlık, neredeyse her yüz çiftten birinde görülüyor. Her yıl binlerce insan, kısırlık tedavisi için hekimlere başvuruyor. Hala tam anlamıyla çözülememiş bir sağlık sorunu olan kısırlık hakkında yapılan çalışma ve incelemeler de hız kesmeden devam ediyor. Kısırlık ile ilgili yapılan son çalışmalarda ise ilginç bir gelişme kaydedildi. Asprinin kısırlık tedavisinde etkin bir rolü olduğu ve tedavinin başarı oranını %35'e kadar arttırdığı saptandı.   Asprinin Bir Kullanım Alanı Daha Çıktı: Kısırlık Tedavisi  

Asprin Gebe Kalmayı Kolaylaştırıyor

Kısırlığa neden olan hastalıklar arasında, kadınlarda bulunan kronik iltihabik rahatsızlıklarda bulunuyor. Kadınlarda bulunan bu kronik iltihabik hastalıklar, spermlerin geçişini zorlaştırabiliyor veya spermlerin ölmesine neden olabiliyor. Bu da gebe kalmayı zorlaştırabiliyor. Yine, kadınlarda yüksek iltihap bulunması kandaki protein miktarını, yani CRP'nin seviyesini arttırıyor. Kısırlığa yol açabilecek CRP seviyesi ise, 1.95mg/l ve üzeri olarak tanımlanıyor. Kandaki CRP seviyesinin 1.95mg/l ve üzerinde olması da gebe kalmayı zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor. Son yapılan araştırmalar ise, kadınlarda yüksek iltihabik durumu söz konusuysa şayet, günde 100 mg asprinin gebelik olasılığını %35 arttırdığını ortaya koyuyor.  

Araştırma, 1128 Hasta Üzerinde Yapıldı

1128 hasta üzerinde çalışılan araştırmada, asprin kullanan kadınların iltihabik durumlarında iyileşme görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca asprin kullanan kadınların rahim ve yumurtalıklarında kanlanma görüldüğü, bununda bebeğin rahime tutunmasını kolaylaştırdığı gözlemlendi.  

İltihap Hafife Alınmamalı

Kadınların çoğu, hayatlarında pek çok kez vajinal iltihaplarla baş etmek durumunda kalmıştır. Çok fazla önemsemediğimiz bu enfeksiyonlar kronikleştiği takdirde ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirebiliyor. Bunlardan en önemlisini de kısırlık tehlikesi oluşturuyor. Uzmanlar, her yıl düzenli olarak jinekolojik muayenelerin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Doktor Kontrolünde Olmalı

Asprinin pek çok yararı olsa da kanı sulandırma özelliğinden dolayı bazen ciddi zararlara da yol açabiliyor. Bu nedenle asprini, mutlaka doktor onayı ile kullanmalısınız.   Kısırlık tedavisiyle alakalı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.