Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler

Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler
13 Aralık 2019

Nasıl hamile kalınır, hamile kalmak için neler yapılmalı, yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Üreme yetisini arttırmak için tavsiyeler bu yazımızda!

Nasıl hamile kalınır diye merak ediyor ve hamile kalmanın yolları neler diye araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz! Vücudunuzun verdiği sinyallere göre yumurtlama dönemi hesaplama yönteminden, gebe kalmanın yollarına kadar, nasıl hamile kalınır sorunuza yanıt olacak bir makale hazırladık. İşte detaylar!

Nasıl Hamile Kalınır?

Hamilelik Öncesi Doktor Muayenesi Şart!

Evlendikten sonra pek çok çift ebeveyn olmanın hayalini kurar. Ancak bazı durumlarda uzun süren denemelere rağmen başarılı bir sonuç elde edilemeyebilir. Bu nedenle evlenen her çiftin, gebelik planlamalarından önce mutlaka üreme sağlığı açısından muayene olması gerekir. Çünkü pek çok hastalık belirti vermeden sinsice ilerleyebilir veya çok ilerledikten sonra vücutta belirtiler gösterebilir. Dolayısıyla hamilelik öncesi mutlaka muayene olmalı, herhangi bir sağlık sorunu söz konusuysa bir an önce tedaviye başlanılmalıdır.

Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler

Üreme sağlığı ile ilgili yapılan ayrıntılı muayenelerde herhangi bir sağlık problemine rastlanılmaması durumunda, korunmasız ilişki yaşayan çiftler genellikle 1 yıl içinde gebelik elde edebiliyor. Bu süre bazı çiftlerde çok daha kısayken, bazı çiftlerde 1 yılı bulabiliyor. Çiftlerin yaşam tarzları, çevresel faktörler ve psikoloji de nasıl hamile kalınır sorusu soranlar için önemli bir ayrıntı. Stres esnasında salgılanan hormonlar vücudu olumsuz etkileyebiliyor ve hatta gebelik oluşumunu dahi önleyebiliyor. Dolayısıyla bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin stresten uzak durması ve yaşam kalitesini arttırması gerekiyor.

Yumurtlama Döngünüz Düzenli mi?

Kolay hamile kalmak, yumurtlama döngünüzün düzenli olmasıyla da doğrudan ilgili. Bunun da en belirgin belirtisi, adet kanamalarınızın düzenli aralıklarla olmasıdır. Bu sebeple adet döngüsü düzenli olan kadınların çok daha kolay gebe kaldığı düşünülür. Adet döngüsü, adet kanamanızın başladığı günden, bir sonraki adetinizin başladığı güne kadar geçen süredir. Bu sürenin 21 günün altı veya 35 günün üzerinde olması normal dışı bir durumdur. Böyle bir durumda mutlaka kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir.

Yumurtlama Döneminizi Biliyor musunuz?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir adetin başladığı günden diğer adetin başladığı güne kadarki süre adet döngüsü olarak adlandırılır. Kadınların adet döngüsünü bilmesi, yumurtlama dönemlerini hesaplamalarını kolaylaştıracağından, gebe kalma şanslarını da arttırmaktadır. Peki, yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?


Yumurtlama, bir sonraki adet döngüsünün başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Örneğin, 28 günde bir regl olan bir kadında yumurtlama 14. gündür veya 35 günde bir adet olan bir kadında yumurtlama 21. gündür.

Ne Zaman Hamile Kalınır?

Yumurtlama gününüzden 2-3 gün öncesi ve sonrası da gebe kalma şansınız oldukça yüksek. Bu nedenle öncesi ve sonrası olmak üzere 6 gün boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşamanız, gebe kalma olasılığınızı yükseltecektir. Yumurtlama, olgunlaşan yumurtanın yumurtalıktan salınmasıdır. Yumurtanın salınmasından sonraki ilk 6 gün döllenme için kritik dönemdir. Çünkü, yumurta salındıktan 12 – 24 saat sonra döllenme yetisi kazanır. Sperm de kadın üreme organlarında yaklaşık 5 gün boyunca canlı yaşayabilir. Eğer hiçbir sağlık sorununuz yoksa ve yumurtlama döneminizi doğru hesapladıysanız, hamile kalmanız için hiçbir engel oluşmaz.


Yumurtlama Döneminizi Otomatik Hesaplamak İçin Tıklayın!

Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler

Vücudunuzdaki Sinyallerle de Yumurtlama Döneminizi Tahmin Edebilirsiniz

Yumurtlama döngünüzü takvim üzerinden hesaplamak en kesin yöntem olsa da vücudunuzun verdiği bazı belirtilerle de yumurtlama döneminizde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Örneğin yumurtlama döneminde olduğunuzda;


 • Vajinal akıntılarınız artar,
 • İç çamaşırınızda kokusuz ve renksiz akıntılar olur,
 • Göğsünüzde hassasiyet ve şişlik oluşur,
 • Vücut ısınız artar.

Ovulasyon Testi Yapabilirsiniz

Ovulasyon testi, size yumurtlama döneminde olup olmadığınızı gösteren ve eczanelerde reçetesiz olarak satılan aletlerdir. Bu aletler, vücudunuzdaki LH hormonunun varlığını tespit ederek yumurtlama döneminde olup olmadığınızı anlamanızı sağlar. LH hormonu, yumurtaların oluşmasını sağlayan hormondur ve ovulasyon döneminde basitçe tespit edilebilir.


Peki, ovulasyon testi nasıl yapılır? Ovulasyon testinin yapılışı, gebelik testi ile hemen hemen aynıdır. Bunda da paket içinden çıkan damlalık yardımıyla test üzerindeki boşluğa birkaç damla idrar damlatmanız gerekir. Çift çizgi çıkarsa yumurtlama döneminde olduğunuzu, tek çizgi çıkarsa henüz yumurtlama döneminde olmadığınızı ifade eder.

Bazal Vücut Isınız Önemli

Yumurtlama döneminde vücudun verdiği belirtilerden bir diğeri de ısı artışı. Yumurtlama döneminde olan kadınların vücutlarındaki ısı artışı belirgin bir şekilde artar. Bazal vücut ısınızı ölçmek için eczanelerde satılan termometrelerden faydalanabilir ve ısınızı her sabah takip ettiğiniz bir takvim oluşturabilirsiniz. Özellikle ısı artışından 2-3 gün önce gebe kalma şansı yüksektir.


*Erken hamilelik belirtileri için buraya tıklayabilirsiniz!

Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler

Üreme Yetisini Arttırmak İçin Çiftlere Tavsiyeler

Gebelik planlayan çiftlerin aşağıdaki önerileri dikkate alması, gebeliğin daha kolay oluşmasını sağlayacaktır.


 • Gebelik planlamasından önce mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli ve üreme sağlığı ile ilgili bir problem olup olmadığı araştırılmalı.
 • Eğer herhangi bir sağlık sorunu varsa en kısa sürede tedaviye başlanılmalı.
 • Yumurtlama dönemi mutlaka takip edilmeli ve bu sürede cinsel ilişki sıklığı arttırılmalı.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar bırakılmalı, sağlıklı beslenme benimsenmeli.
 •  Stres ve üzüntüden uzak durulmalı, daha sakin ve kaliteli bir yaşam tarzı oluşturulmalı.
 • Doktor onayı olmadan hiçbir vitamin hapı bilinçsizce kullanılmamalı.
 • Tiroid hormonu ile ilgili bir problem varsa doktora danışılmalı, önerilerine harfiyen uyulmalı. Çünkü tiroid hormonunun salgılanması ile ilgili problemler kısırlığa neden olabilmektedir.
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.