Sperm Sayısını Artıran Besinler Neler? Sperm Arttırıcı Yiyecekler

Sperm Sayısını Artıran Besinler Neler? Sperm Arttırıcı Yiyecekler
04 Ekim 2023

Hamilelik için doğru beslenmeye ihtiyacı olan yalnızca kadınlar değil, erkeklerin beslenmesi de doğurganlığı doğrudan etkiliyor.

Doğurganlık söz konusu olduğunda anne adayı kadar baba adayının sağlığı da oldukça önemlidir. Zira sperm sayısının, kalitesinin ve hareketliliğinin düşük olması, yumurtanın döllenme ihtimalini azaltan önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Hâl böyle olunca, sperm sayısı düşük olan baba adayları sperm sayısını artırmak için doğal yöntemler neler sorusunun yanıtını araştırmaya başlıyor. Biz de sizler için ele aldığımız bu yazıda, sperm sayısını artıran besinler listesi hazırladık. İşte, sperm sayısını artıran yiyecekler

Sperm Sayısını Artıran Besinler

Sağlıklı beslenmek, her açıdan olduğu gibi doğurganlık açısından da önemlidir. Üstelik bu durum yalnızca kadınlar için değil, erkekler için de geçerli. Çünkü yapılan pek çok çalışma, sağlıklı ve dengeli beslenmenin sperm sayısı ve kalitesi üzerinde olumlu etkilere yol açtığını gösteriyor. Gelin şimdi sperm arttırıcı yiyecekler neler, birlikte inceleyelim.

1. İstiridye

İstiridyenin afrodizyak olarak adlandırılmasının en önemli sebebi içerdiği çinkodur. Bilindiği gibi çinko içeriği yüksek besinler meni hacmini ve sperm hareketliliğini artırarak erkek doğurganlığının korunmasına yardımcı oluyor. Eğer istiridye sevmiyorsanız çinko içeren süt ürünleri, sığır eti, kümes hayvanları, yumurta, tam tahıllar ve fasulye gibi besinleri diyetinize dahil edebilirsiniz.

2. Meyveler ve Sebzeler

Sperm sayısını artıran besinler arasında elbette meyveler ve sebzeler de bulunuyor. Meyve ve sebzelerde bulunan güçlü antioksidanlar, sperm hücrelerinin hasardan korunmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Bu durum, spermin fallop tüplerine ulaşması ve yumurtayı döllemesi için gereklidir. Özellikle meyve ve sebzelerdeki E ve C vitamininin sperm sayısını olumlu etkileyebileceği düşünülüyor. Mango, avokado, ıspanak ve brokoli gibi gıdalar bolca E vitamini içerirken, portakal ve greyfurttan yeteri kadar C vitamini alabilirsiniz.

3. Kuruyemişler

Yapılan bazı araştırmalar, kuruyemişlerin sperm sağlığı için faydalı olabileceğini gösteriyor. Özellikle cevizin sperm kalitesi üzerinde önemli bir rol üstlenebileceği biliniyor. Bunun nedeni ise cevizin antioksidan ve omega 3 içeriğinin yüksek olması. Bununla beraber fındık, çam fıstığı ve badem de sperm sayısı ve kalitesi için faydalı olabilecek kuruyemişlerden. Ancak bunları tüketirken porsiyon miktarına dikkat etmek ve sade olanları tercih etmek gerekiyor.

4. Tohumlar

Kabak çekirdeği, içerdiği omega 3 yağ asitleri ve çinko nedeniyle oldukça sağlıklı bir tohumdur. Ayrıca keten tohumu, ayçiçeği tohumu ve chia tohumu da omega 3, antioksidan ve çinko içeriği yüksek besinlerdir. Porsiyon miktarına dikkat ederek bu tohumları da beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Sperm Sayısını Artıran Besinler Neler? Sperm Arttırıcı Yiyecekler

5. Nar Suyu

Güçlü bir antioksidan olan nar suyunun, yapılan bazı hayvan çalışmalarında sperm kalitesini artırdığı ortaya çıktı. Ancak insanlarda aynı etkiye sahip olduğu henüz kanıtlanmadı.

6. Yağlı Balık

Üreme sorunu olmayan erkeklerin spermleri, kısır erkeklere kıyasla daha fazla omega 3 yağ asidi içerir. Bu noktada yağlı balık yemenin sperm sağlığı için faydalı olduğu söylenebilir. Somon, ringa ve sardalya gibi balıklar yağ oranı yüksek balıklardır.

7. Maca Tozu

Maca kökü tozu, halk arasında doğal bir libido artırıcı olarak biliniyor. Bu etkisi kesin olarak kanıtlanamasa da yapılan ufak çaplı araştırmalar maca kökü tozunun sperm konsantrasyonu ve hareketliliğini artırdığını göstermiştir. Fındık tadındaki bu tozu yulaf ezmelerine veya smoothielere serpebilir ya da krep, waffle yaparken harcın içine biraz ekleyebilirsiniz.

Sperm Sağlığını Olumsuz Etkileyen Besinler

Sperm sağlığını olumlu etkileyen yiyecekler olduğu gibi olumsuz etkileyen besinler de var. Örnek vermek gerekirse;

  • Abur cubur
  • Yüksek cıva içeren balıklar
  • Aşırı kafeinli içecek tüketimi
  • Alkol
  • Yağlı süt ürünleri
  • Soya
  • İşlenmiş et

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.