Hamile Kalma Pozisyonları: En Etkili 5 Pozisyon!

Hamile Kalma Pozisyonları: En Etkili 5 Pozisyon!
03 Şubat 2023

Hamilelik ile cinsel ilişkili pozisyonları arasında bilimsel açıdan herhangi bir bağ bulunamamış olsa da bazı pozisyonların gebelik üzerinde etkili olabileceğine dair çeşitli teoriler mevcut.

Evlenen çoğu çiftin hayali, bir süre sonra yuvalarını bir çocukla taçlandırmaktır. Bazı çiftler bu isteğine hızlı bir şekilde ulaşırken, kimileri gebelik için çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Bu noktada korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 1 yıldır hamilelik gerçekleşmiyorsa mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekir. Muayeneye ek olarak yumurtlama dönemini takip etmek ve bu günlerde cinsel ilişki sıklığını artırmak oldukça önemlidir. Doğru günlerin yanı sıra cinsel ilişki sırasında kolay hamile kalma pozisyonları uygulamak da spermin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırarak gebeliğin oluşmasına yardımcı olabilir. Bu konuyu destekleyen herhangi bir bilimsel araştırma olmasa da bazı seks pozisyonlarının hamileliği kolaylaştırabileceğine dair inanışlar da mevcut. Peki, kolay hamile kalma pozisyonları neler?

Hamile Kalma Pozisyonları Nelerdir?

Aslında hamilelik ile seks pozisyonları arasındaki bağı gösteren herhangi bir bilimsel çalışma mevcut değildir. Hiçbir pozisyon hamile kalmayı garanti etmeyeceği gibi, en imkânsız gibi görünen pozisyonda bile hamile kalabilmek mümkündür. Ancak bazı uzmanlar, misyoner gibi tam penetrasyon sağlayan ilişki pozisyonlarında spermin yumurtaya daha kolay ulaşacağını ve bu sayede hamilelik olasılığının (herhangi bir sağlık problemi yoksa) daha yüksek olacağını düşünüyor. Gelin şimdi, bahsi geçen kolay hamile kalma pozisyonları neler, birlikte inceleyelim.

1. Misyoner Pozisyonu

Cinsel ilişki sırasında birçok çiftin tercih ettiği pozisyonlardan biri olan misyoner, hamilelik için de en avantajlı pozisyonlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu pozisyon sırasında erkek üstte, kadın ise altta yer alır. Pozisyonun etkinliğini artırmak için kadın kalçasının altına bir yastık alabilir. Bu sayede tam penetrasyon sağlanarak spermlerin geçişi daha kolay olacaktır.

2. Köpek Pozisyonu (Doggie)

Kolay hamile kalma pozisyonları arasında gösterilen bir diğer pozisyon da köpek stilidir. Doggie olarak da bilinen bu pozisyonda kadın dizleri üzerinde ve partnerine ters duracak bir şekilde konumlanır. Erkek de arka taraftan vajinaya rahat bir şekilde girebilir. Pozisyonun etkili olabilmesi için kadının kalçasını olabildiğince dik tutması gerekir. Bu sayede spermler yumurtaya daha kolay bir şekilde ulaşabilir.

3. Bacak Omuza Pozisyonu

Hamile kalmak için önerilen pozisyonlardan biri de bacak omuzda pozisyonudur. Bu pozisyonda kadın sırt üstü yatar. Erkek de yatakta dizlerini kırıp kadının bacaklarını omzuna alır. Kadının kalçasının altına yastık alması pozisyonun etkinliğini daha da artıracaktır. Ayrıca hamilelik planlanıyorsa, boşalma sonrasında kadın bacaklarını bir süre daha havada tutabilir.

Hamile Kalma Pozisyonları: En Etkili 5 Pozisyon!

4. Kaşık Pozisyonu

Kaşık, hamile kalma pozisyonları arasında az bilinen ancak etkili bir pozisyondur. Pozisyon sırasında kadın yan yatar, erkek de hemen arkasında olur. Bu pozisyonun daha derin penetrasyona olanak tanıdığı için gebelik şansını artırabilir. Ayrıca hamilelik planlanıyorsa, ihtimali daha da artırmak için kadın bir bacağını havaya kaldırabilir.

5. Ters Kovboy

Hamile kalmak için en etkili pozisyonlar ile ilgili araştırma yapanlar, derin penetrasyon sağlayan ters kovboyu da deneyebilirler. Bu pozisyonda erkek sırt üstü yatarken dizlerini 45 derece açıda bükmelidir. Kadının ise sırtı partnerine dönük şekilde kucakta olması gerekir. Derin penetrasyon sağlayan ters kovboy pozisyonu gebelik için oldukça etkilidir ancak boşalma sonrası yer çekimi etkisine karşı kadının hızlıca sırt üstü pozisyona geçmesi önerilir.

Hamilelik Planlayan Çiftlere Öneriler

  • Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl gebelik gerçekleşmediyse mutlaka muayene olun.
  • Yumurtlama günleri gebelik için en şanslı olunan günlerdir. Bu günlerde cinsel ilişki sıklığını artırın. Yumurtlama döneminizi buradanhesaplayabilirsiniz.
  • Hamilelik düşünüyorsanız beslenmenize, sıvı alımınıza ve uyku düzenine dikkat edin.
  • İlişki sırasında derin penetrasyona dikkat edin. Yani penis olabildiğince vajinanın derinine girmeli.
  • İlişkiden sonra 10 – 15 dakika uzanmak ve kalçanın altına yastık koymak spermlerin yumurtaya daha kolay ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bu içerimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.