Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu

Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu
20 Eylül 2023

Sperm sayısını artırmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sıraladık.

Her ne kadar bebeği taşıyan kişi baba olmasa da onun sağlığı, özellikle sperm sağlığı hamile kalıp kalamayacağınız konusunda büyük bir rol oynuyor. Zira sperm sayısının düşük olması, yumurtanın döllenme olasılığını azaltıyor. Bu da çocuk isteyen çiftler için önemli bir dezavantaj olarak değerlendiriliyor. Peki, sperm sayısı kaç olmalı? Normal sperm sayısı mililitre başına 15 ila 200 milyonken, 15 milyonun altı düşük sperm sayısı olarak kabul ediliyor. Hâl böyle olunca, sperm sayısı düşük olan baba adayları, sperm sayısı nasıl artırılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Sperm sayısını artırmak için öncelikle bazı yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekiyor. Örneğin kaliteli uyku, iyi beslenme ve sigara/alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması, baba adaylarının sperm kalitesinin önemli ölçüde artmasına yardımcı olabiliyor. Bunun yanı sıra sperm sayısını artırmak için stres seviyesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca sperm sayısını artıran besinler olarak bilinen balık, ceviz ve yumurta gibi gıdaların beslenme listesine eklenmesi, sperm sayısını olumlu yönde etkileyebiliyor. Gelin şimdi sperm sayısını doğal yollarla artırmak için neler yapabileceğinize birlikte bakalım…

Sperm Düşüklüğü Neden Olur?

Sperm sayısını artırmak için yapılacaklara geçmeden önce sperm sayısını düşüren faktörlere değinmek faydalı olacaktır. Sperm sayınının az olmasına yol açabilen bazı olası faktörler şu şekildedir:

 • Hormonal dengesizlikler
 • Testislere travma almak
 • İnmemiş testis
 • Varikosel
 • Orşit
 • Cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar
 • Daha önce geçirilmiş ameliyatlar
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Toksik kimyasallar veya radyasyona maruz kalmak gibi çeşitli çevresel faktörler
 • Sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Obezite

Doğal Yollarla Sperm Sayısını Artırmak İçin Ne Yapılabilir?

Düşük sperm sayısı, doğrudan kısırlık anlamına gelmez. Ancak bu durum gebelik şansının bir miktar azalmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle sperm testinde sperm sayısı düşük çıkan pek çok erkek, doğal yollarla sperm sayısını artırmak için neler yapabileceğini araştırıyor. İşte, sperm sayısını artırmanıza yardımcı olabilecek bazı bilimsel ipuçları…

1. Sağlıklı Beslenin

Araştırmalar, yeterli ve kaliteli sperm üretimi için baba adaylarının sağlıklı beslenmesi gerektiğini gösteriyor. Özellikle sebzeler, meyveler, tam tahıllı gıdalar ve yağsız protein gibi besinlerde bulunan folik asit, çinko, C ve E vitaminlerinin sperm sayısını olumlu etkileyeceği biliniyor. Bununla birlikte ceviz gibi antioksidan besinlerin sperm kalitesini artırdığı biliniyor. Doymuş yağ oranı yüksek besinlerin ise sperm kalitesini olumsuz etkilediğini gösteren bazı araştırmalar mevcut.

2. Stresi Azaltın

Sperm sayısını artırmak için yapılması gereken şeylerden biri de stresten kaçınmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için ise yeterince uyumaya ve düzenli egzersiz yapılmaya dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca meditasyon ve yoga gibi aktivitelerin de stresi kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinen bir gerçek.

Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu

3. Sıcaktan Uzak Durun

Vücut ısısı yükseldiğinde sperm sayısı ve kalitesi bundan geçici olarak olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin bu süreçte sauna, uzun sıcak banyolar, elektrikli battaniyeler ve benzeri şeylerden uzak kalması öneriliyor.

4. Zararlı Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, düşük sperm sayısı ile bağlantılıdır. Dahası, araştırmalar sigara içen erkeklerin cinsel dürtülerinin daha düşük olduğunu ve daha az seks sıklığına sahip olduğunu gösteriyor. Tüm bu zararlı alışkanlıkları bırakmak ise üreme fonksiyonuna elbette yardımcı olacaktır.

5. Kilonuza Dikkat Edin

Nasıl ki fazla kilolu kadınların gebe kalma şansı azalıyorsa aynı şekilde araştırmalar, obez erkeklerin de doğurganlık sorunları yaşama olasılığının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Örneğin yapılan bir çalışma, erkeklerdeki her fazla 20 kilonun kısırlık olasılığını %10 artırabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte çok zayıf olmanın da doğurganlık üzerine olumsuz etkisi olabileceği biliniyor. Bu nedenle gebelik planlayan çiftlerin sağlıklı bir kiloya sahip olması önerilmektedir.

Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu

6. Kimyasallardan Uzak Durun

Sperm sayısını artırmak için yapılabilecekler arasında yer alan bir diğer şey de kurşun, böcek ilacı veya diğer tehlikeli kimyasallardan uzak durmaktır. Kimyasallar üzerinde çalışmak zorundaysanız aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 • Eldiven, koruyucu kıyafet ve maske kullanın.
 • Kimyasalları solumayın, cildinize temas etmesini önleyin.
 • Yemekten önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Toksik maddelerin eve girmesini önlemek için işten sonra iş kıyafetlerinizi çıkartıp elinizi ve yüzünüzü yıkayın.
 • İş kıyafetlerinizi diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın.
 • Eve girer girmez yıkanın.
 • Muayene Olun

Tıpkı kadınlar gibi çocuk planlaması yapan erkekler de gebelik öncesi rutin muayene olmalıdır. Bu muayene esnasında kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar, aile sağlık geçmişi ve hamileliği etkileyebilecek yaşam tarzı seçimleri konuşulabilir ve alınması gereken önlemler alınabilir.

7. Dizüstü Bilgisayarınızı Masada Kullanın

Araştırmacılar, kucağında dizüstü bilgisayar ile çalışan erkeklerin sperm sayısının olumsuz etkilenebileceğini buldu. Bunun nedeni muhtemelen bilgisayar ısısının testis ısısını yükselterek spermlere zarar vermesi.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Sperm Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.