Sperm Sayısı ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Sperm Sayısı ve Kalitesi Nasıl Artırılır?
07 Aralık 2022

Doğurganlığın önündeki en büyük engellerden biri de sperm sayısı ve kalitesinin düşük olmasıdır.

Sperm sayısı ve kalitesi nasıl artırılır sorusu, anne baba olmak isteyen çiftler tarafından sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alıyor. Zira çocuk sahibi olabilmenin bir yolu da yeterli ve kaliteli sperm hücrelerine sahip olmaktan geçiyor. Peki, sperm sayısı ve kalitesi nasıl artırılır? Günlük hayatta sperm sayısını ve kalitesini olumsuz etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin sağlıksız beslenmek, hareketsiz kalmak, sigara gibi zararlı alışkanlıklara sahip olmak, testislerin sıcağa maruz kalması veya stres gibi faktörler, sperm sayısı ve kalitesi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Kontrol edilebilen bu faktörlerin düzeltilmesi ise sperm sayısının ve kalitesinin artmasına büyük oranda yardımcı olur. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; sperm arttırıcı yiyeceklerden sperm kalitesini olumlu etkileyen faktörlere kadar birçok önemli noktaya değindik. Keyifli okumalar.

Sperm Sayısı ve Kalitesi Ne Demektir?

Çoğu çift belli bir zaman sonra birlikteliklerini çocukla taçlandırmak ister. Ancak bazen süreç sandığımız kadar kolay olmayabilir ve çeşitli engellerle karşılaşabiliriz. Bu engellerden biri de spermin kalitesiz veya miktarının yetersiz oluşu olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılında yayımladığı verilere göre, gebeliğin kolay bir şekilde gerçekleşebilmesi için bir mililitre menide en az 15, total menide ise en az 39 milyon sperm olması gerekir. Ayrıca bu sperm hücrelerinin yumurtayı dölleyebilmesi için hareketli ve şekillerinin normal yapıda olması gerekir. Zira sperm hücrelerinin yumurta şeklinde bir baş kısmı ve uzun kuyrukları bulunur. Sperm hücreleri bu kuyruklarını kullanarak rahme doğru yolculuğa çıkar ve yumurtayı döllerler. Eğer sperm testi sonucunda spermlerin normal yapıda olmadığı, sayısının az olduğu veya hareketlerinin beklenen düzeyde olmadığı saptanırsa gebelik elde etmek zorlaşabilir. Bu durum akıllara sperm sayısını artırmak için neler yapılabilir, sperm kalitesi nasıl artar gibi soruları getirebilmektedir.

Yapılan araştırmalar incelendiğinde sperm sayısını artırmak için sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bırakmak gerekiyor. Ayrıca sperm kalitesini artırmak için sperm sağlığını doğrudan etkileyen selenyum, çinko, folik asit, omega 3, E ve C vitamini içeren besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi öneriliyor. Gelin şimdi sperm miktarını artıran yiyecekler neler, daha detaylı inceleyelim.

Sperm Sayısını Artıran Yiyecekler

Erkek kısırlığı ile bağlantılı problemlerin çoğu, değiştirilen beslenme ve yaşam alışkanlıklarına iyi yanıt verir. Bazı araştırmalar, özellikle sağlıklı beslenme faktörünün sperm sayısını ve kalitesini olumlu etkilediğini ortaya koymaktadır. İşte, sperm sayısını artıran yiyecekler

1. Folik Asit İçeren Besinler

Sığır karaciğeri, yeşil yapraklı sebzeler, taze meyveler ve tahıllar.

2. C Vitamini İçeren Besinler

Portakal, mandalina, greyfurt, limon, kırmızı biber ve kivi.

3. E Vitamini İçeren Besinler

Fındık, badem, ceviz, avokado, balık, kırmızı et, yumurta, ıspanak ve zeytinyağı.

4. Çinko İçeren Besinler

Kırmızı et, kümes hayvanları, ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler.

5. Selenyum İçeren Besinler

Sığır eti, hindi, tavuk, yumurta, ay çekirdeği, kaju fıstığı, Brezilya cevizi.

6. Likopen İçeren Besinler

Domates, pembe greyfurt, karpuz, kayısı.

Sperm Sayısı ve Kalitesi Nasıl Artırılır?

Sperm Kalitesini Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Sperm sayısı kadar sperm kalitesi de doğurganlık için önemlidir. Sperm kalitesini artırdığı bilinen yaşam tarzı değişiklikleri bu konuda baba olmak isteyenlere yardımcı olabilir. İşte, sperm kalitesini artıran doğal öneriler…

1. Egzersiz Yapın

Orta düzey egzersizin ruh haline iyi geldiği ve vücudu güçlendirdiği biliniyordu. Ancak son yapılan çalışmalar, egzersizin sperm sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, günde 1 saat olmak kaydıyla haftada 3 gün egzersiz yapmanın sperm sayısında ve hareketlerinde artış olabileceğini saptadı.

2. Stresten Kaçının

Baba olmak isteyen 950 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, tedaviye başlamadan önce iki veya daha fazla stresli olayla karşılaşan erkeklerin sperm sayısı ve hareketliliğinde düşüklük olma ihtimalinin daha fazla olduğunu ortaya koydu.

3. Sigarayı Bırakın

Sigara içen erkeklerin sperm sayısı ve hareketliliği daha düşüktür. Ayrıca bu grubun, sigara içmeyen erkeklere göre daha az meni üretme riski söz konusudur.

4. Zararlı Maddelerden Uzak Durun

Uyuşturucu gibi zararlı maddeler, birçok sağlık probleminin yanı sıra ereksiyon olma ve ereksiyonu sürdürme kabiliyetini de olumsuz etkiler. Ayrıca bu maddeler sperm sayısını ve hareketliliğini azaltabilirler.

5. Sağlıklı Beslenin

Taze meyve ve sebzeleri içeren sağlıklı bir diyet, sperm sayısını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca az yağlı proteinler de bu konuda baba adaylarına yardımcı olacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Azospermi Nedir? Azospermi Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.