Hamilelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?

Hamilelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?
20 Ekim 2021

Hamile kalma şansını artıran faktörleri sizler için araştırdık.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler hamile kalmanın yolları hakkında araştırmalar yapar. Bu heyecanlı süreçte bazı çiftler için bebek sahibi olmak çok kolay olsa da bazı çiftlerin sabra ve yeterli motivasyona ihtiyacı olur. Peki, hamile kalma şansını artırmak için nelere dikkat etmek gerekir? Kolay hamile kalmak için yapılması gereken ilk ve en önemli şey yumurtlama gününün hesaplanmasıdır. Çünkü yumurtlama günü, bir kadının gebe kalma şansının en yüksek olduğu gündür. Bununla birlikte jinekolojik muayene olmak da hamile kalma yöntemleri arasında gösterilebilir. Zira jinekolojik muayene sayesinde hamileliğe engel olabilecek durumlar erkenden teşhis ve tedavi edilebilmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenme, vücut kitle indeksinin ideal seviyelerde olması, sigara gibi zararlı maddelerin kullanılmaması ve cinsel ilişki sonrası "hamile kalma pozisyonları" olarak da adlandırılan pozisyonların denenmesi süreci olumlu etkileyecektir.

Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik için öncelikle kadınların vücutlarına daha iyi bakmaları gerekir. Adet döngülerini takip etmek, ilişki zamanını doğru ayarlamak hamile kalabilmek için gerekli altın kurallardır. Hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım diye soruyorsanız bu tavsiyeler tam size göre.

1. Adet döngülerinizin sıklığını ve süresini kayıt altına alın.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar adet döngülerini bir takvim üzerinde izlemelidir. Bu şekilde ne zaman yumurtlamanın gerçekleştiği tahmin edilebilir.

2. Yumurtlama gününüzü hesaplayın.

Adet döngüsü düzenli olan kadınlarda adet tarihinden iki hafta önce yumurtlama gerçekleşir.

3. Doğurganlık günlerinde gün aşırı ilişkiye girin.

Bu dönemin kolay hamile kalma pozisyonları ile desteklenmesi halinde sonuç çok daha başarılı olur.

4. Vücut kitle indeksiniz doğru sınırlar içinde kalsın.

Fazla kilolar gebe kalma ihtimalini azaltır. Vücutta biriken fazla yağ, östrojen üretir ve bu da yumurtlamayı engelleyebilir.

5. Hekim tarafından önerilen vitaminlerden kullanın.

Folik asit ve D vitamini takviyesi kullanan kadınlar hamile kalma sürecini kolaylaştırırken sağlıklı gebelik sürecini desteklerler.

6. Doğal beslenin.

Çeşitli sağlıklı yiyecekler doğurganlığı destekler. Mevsim sebze ve meyvelerinden yoğun bir beslenme planı, taze balıkla güçlendirilmelidir.

7. Hareketli bir yaşam sürün ancak vücudunuzu yormayın.

Fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezidir. Yoğun egzersiz yapan kadınlarda görülen adet düzensizlikleri hamile kalma ihtimalini düşürebilir.

8. Sigara ve alkol kullanmayın.

Hem erkekler hem de kadınlarda sigara kullanımı doğurganlık sorunlarına yol açabilir. Gebeliğin planlandığı dönemde sigara ve alkol kullanımı mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Hamile kalma ihtimali yaşa göre de değişiklik gösterir. İlerleyen yaşa bağlı olarak doğurganlık azalacaktır, bunu aklınızdan çıkartmayın! Düzenli cinsel ilişkiye girmenize rağmen gebe kalamamışsanız yardım ve bilgi almak için mutlaka bir hekime danışın.

Hamilelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?

Yumurtlama Günü Nasıl Takip Edilir?

Yumurtlamayı takip etmek kolay hamile kalmak için kullanılan en eski yöntemdir. Adetin başlamasının ardından 12 ila 16.günler arasında yumurtlama gerçekleşir. Eczanelerde satılan gebelik testine benzer kitler yardımıyla idrarla artan hormon seviyeleri basit ve güvenli bir şekilde ölçülebilir.

Yumurtlama zamanını tahmin etmenin bir başka yoluysa vajina salgısının miktarını ve görünümünü izlemektir. Kadının en doğurgan olduğu dönemde mukus miktarı artarken aynı zamanda;

 • Daha ince
 • Daha berrak ve
 • Daha kaygan hale gelir.

Bu kayganlık spermin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Yumurtlama tarihinde sapmaların olabileceği unutulmamalıdır. Adet tarihinden itibaren 9 ve 15.günler arasında aşırı cinsel ilişkide bulunulması gebelik şansını artırır.

Kolay Hamile Kalmak İçin Tavsiyeler

Kolay hamile kalma konusu çiftlerin her zaman aklına takılır. Gebelik planlayan bir kadının ilk olarak jinekolog ziyareti yapması önerilir.

 • Sağlık durumunun kontrolü,
 • Rahmin hamilelik için uygunluğu,
 • Fiziksel muayenenin testlerle desteklenmesi
 • Hekim önerileri gebeliğin anne ve bebek açısından daha sağlıklı ve konforlu geçmesine yardımcıdır.

Her şeyin normal olması halinde çiftler korunmayı bırakabilir. Hekim tarafından uygun bulunan ve tedavi planı gerektiren sağlık sorunları giderilerek gebelik için ideal dönem hazırlanabilir. Bebek sahibi olmayı bir görev olarak görenlerde, strese bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında sayılabilir.

Hamile Kalma Şansı Artırılabilir mi?

Hamile kalma şansının artırılıp artırılamayacağı cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Özellikle genç çiftler bebeklerini bir an önce kucaklarına alarak ailelerini genişletmek isterler. Yapılan klinik araştırmalar;

 • 20’li yaşlarda bir kadının 1 yıl düzenli ilişki kurması halinde hamile kalma ihtimalini %75-85 arasında bulurken
 • Bu oran 30’lu yaşlarda %60-65,
 • 40’lı yaşlarda %45-52 arasında değişiklik gösterir.

Genetik faktörlerin yanı sıra; genel sağlık durumu, kronik hastalıklar, beslenme, ilişkiye girilen günler, alkol, sigara ve madde bağımlılığı hamile kalma şansını etkileyen faktörler arasında gösterilebilir.

Hamile Kalmayı Planladıysanız Bunlara Dikkat!

Eşinizle birlikte bir çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. İşte bilmeniz ve uzak durmanız gerekenler!

Düzenli seks yapın

Haftada en az 2-3 kez düzenli ilişkiye giren çiftlerin yumurtlama dönemine denk gelme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Korkulardan kurtulun

Sizin ya da eşinizin bildiğiniz herhangi bir sağlık sorununuz ya da kronik rahatsızlığınız varsa ön yargılardan kurtulmak için bebek sahibi olmaya karar verdiğinizde bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Yumurtlama tarihinde ilişkiye girin

Yumurtlama döneminde düzenli ilişkiye girmek gebelik planının işlemesine yardımcıdır. Sağlıklı erkeklerde düzenli ve sık ilişki sperm sayısı ve kalitesini etkilemez.

Sağlıklı yaşayın

Sağlıklı bir yaşam her konuda olduğu gibi gebelik planında da uyulması gereken ön koşuldur. Kısaca kendinize iyi bakın ve kafanıza hiçbir şeyi takmayın.

Vajinal duştan kaçının

Kendini temizleyerek uygun ortamı yaratan vajina, adet kanamaları ve ilişkiden sonra da sağlıklı kalır. İlişki öncesinde vajinal duş, pH dengesini bozarak gebelik ihtimalini olumsuz yönde etkiler.

Hamilelik Şansını Artıran Faktörler Nelerdir?

Gebelik Planlayanlar İçin Uygulaması Basit Kurallar Nelerdir?

Düzenli adet gören bir kadın yine düzenli bir cinsel hayat sürdürerek doğal yollarla hamile kalabilir. Bu süreçte aşırı kaygı önce adet düzenini bozar. Her ay tekrar edilen gebelik testlerinde sonuç negatif çıktıkça endişeye kapılan çiftler kısır bir döngüye girer. Bu durum kısa bir süre sonra içinden çıkılmayacak sorunların başlangıcı olabilir. Jinekolojik muayenesi normal olan kadınlar, kolay hamile kalma yöntemleri uygulanarak sürecin doğal akışına bırakılması en doğrusudur.

 • Gebelik planlayan çiftlerin 3 ay öncesinde korunmayı bırakması gerekir.
 • Gebe kalmak için en uygun dönemde gün aşırı ilişkiye girmek önemlidir.
 • Sabah erken saatlerde ilişkiye girilmek tercih edilmelidir.
 • İlişkide vajinanın doğal duruşunu koruyan pozisyonlar tercih edilmelidir.
 • Su altında ilişkide bulunulmamalı, vajinal duş yapılmamalıdır.
 • Uygun tarihte iki ilişki arasında erkeğin 48 saat boşalmamış olması idealdir.

Gebelik testi yaptınız ve sonuç pozitif çıktı! Şimdi ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız işe ilk olarak doktor randevunuzu alarak başlayabilirsiniz. Buna ek olarak;

 • Son adet tarihinizi adınız gibi ezberleyin.
 • Hastane seçimi yapın.
 • Vücudunuza iyi davranın.
 • Gebelik belirtilerini yaşamaya hazır olun.
 • Değişecek hayatınızı şimdiden planlayın.

Bu müjdeyi aile büyükleriyle nasıl paylaşacağınızı planlayabilir, küçük sürprizlerle güzel anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

En Etkili Hamile Kalma Yöntemleri 

Düzenli bir seks hayatı spermlerle yumurtanın buluşmasını kolaylaştırır. Beslenme düzeninde yapılacak basit değişiklikler ve zengin ilaveler kısa sürede gelişme kaydedilmesini sağlar. E vitamini, selenyum, vitamin C ve çinko hücre bölünmesi ve yenilenmesi için idealdir.

Gebelik stresiyle ilişkiye girmek sonucu olumsuz yönde etkileyebilir. Sağlıklı çiftler, cinsel ilişkiye girecekleri zamanı doğru tayin ederek gebelik için en önemli adımı atarlar. En etkili hamile kalma pozisyonu önemli olmasa bile;

 • İlişkinin ardından sırt üstü yatmak ve
 • Bel bölgesinin altına yastık yerleştirmek spermin yumurtaya kolay ulaşmasını sağlar.

İlişkinin hemen ardından kadının ayağa kalkması halinde çok fazla sayıda meni dışarıya akar. Rahim ağzına ulaşmak için gerekli zamanı bulamayan spermler, gebeliğin gerçekleşmesi için yumurtayla buluşamazlar. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınlar, ilişkiden sonra bir süre ayağa kalkmamalı ve spermin yumurta hücrelerine ulaşabilmesi için gerekli zamanı tanımalıdır.

Belli aralıklarla düzenli cinsel ilişki, tahmini yumurtlama dönemi hesabı ve sperm sayısı gebelik şansını artıracak en etkili ve kolay hamile kalma yöntemleri arasında sayılabilir.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.