‘2020’de Tıbbi Müdahale Dışında Sezaryene İzin Vermeyeceğiz’

‘2020’de Tıbbi Müdahale Dışında Sezaryene İzin Vermeyeceğiz’
02 Ocak 2020

Yeni yılın ilk bebeğini ziyaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, burada yaptığı açıklamada isteğe bağlı sezaryenin olmaması gerektiğini, 2020 yılında normal doğumu teşvik eden çeşitli uygulamaları hayata geçireceklerini belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni yılın ilk dakikalarında Ankara Şehir Hastanesi’nde dünyaya gelen Hatice –Erdal Açıkel çiftinin 4. çocuğu olan Gökhan’ı ziyaret etti. Anne ve bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alan Koca, basın mensuplarına da çeşitli açıklamalar yaptı.

'Sezaryen İsteğe Bağlı Olmamalı'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020 yılının ilk dakikalarında Ankara Şehir Hastanesi’nde dünyaya gelen Gökhan bebeği ziyaret etti. Normal doğum yöntemiyle, 3 kilo 880 gram ağırlığında dünyaya gelen bebeğe altın takan Koca, anneye de çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Bu sırada basın mensuplarına açıklamalar yapan Sağlık Bakanı, 2020 yılında sezaryen doğum oranını azaltmayı hedeflediklerini ve çok güçlü bir Doğum Eylem Planı hazırladıklarını belirtti. İşte, Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları…

*Türkiye sezaryenin en fazla gerçekleştiği ülke oldu!

‘2020’de Tıbbi Müdahale Dışında Sezaryene İzin Vermeyeceğiz’

‘2020’de Tıbbi Müdahale Dışında Sezaryene İzin Vermeyeceğiz’

Ülkemizdeki sezaryen doğum oranlarının dünya ortalamasının çok üzerinde olduğuna değinen Fahrettin Koca, özellikle özel ve üniversite hastanelerinde bu oranın%75’lere kadar çıktığını söyledi. Kamu hastanelerinde ise nispeten daha az olduğunu vurgulayan Koca, 2020 yılında çok güçlü bir Doğum Eylem Planı’nı hayata geçireceklerini açıkladı. ‘2020’de anne dostu hastane sayımızı arttırarak normal doğumu teşvik eden, sezaryen doğum oranlarını düşüren, tıbbi müdahale dışında sezaryene izin vermeyen bir yaklaşımı devreye sokmak istiyoruz. Çünkü sezaryen cerrahi bir ameliyat. Yani tıbbi zorunluluklar olduğunda yapılması, isteğe bağlı gerçekleşmemesi gereken bir operasyon.’ Açıklamasının ardından Gökhan bebeğe altın takan Fahrettin Koca, anneye de çiçek ve hediye takdim etti.

*Sezaryen doğum nedir?

‘2020’de Tıbbi Müdahale Dışında Sezaryene İzin Vermeyeceğiz’

Anne Dostu Hastaneler Çoğalacak

Yeni yıl için güçlü bir Doğum Eylem Planı hazırladıklarını belirten Sağlık Bakanı, normal doğumu teşvik edecek çeşitli uygulamaları hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Ankara Şehir Hastanesi’nde ‘Her gebeye bir ebe, her odaya bir ebe’ projesini başlatarak, hastanedeki sezaryen doğum oranının %15’e düştüğünü vurgulayan Koca, yeni yılda anne dostu hastanelerin sayısının hızla artacağını belirtti.

Kaynak: Habertürk

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.