Türkiye Sezaryen Doğumun En Fazla Gerçekleştiği Ülke Oldu

Türkiye Sezaryen Doğumun En Fazla Gerçekleştiği Ülke Oldu
03 Haziran 2017

Türkiye sezaryen doğum oranı 2016 raporu açıklandı! Türkiye, sezaryen doğumun en fazla gerçekleştiği ülke oldu.

Türkiye sezaryen doğum oranı 2016 raporu açıklandı! Sağlık Bakanlığı ve OECD verilerine göre, Türkiye 2016 yılında sezaryen doğumun en fazla gerçekleştiği ülke oldu. 2016 yılında doğan 1 milyon 248 bin 41 bebekten, 676 bin 152'si sezaryen doğumla dünyaya geldi. OECD'nin rakamlarına göre 2016 yılında sezaryen doğumun en fazla olduğu ülke Türkiye oldu. İkinciliği İtalya, üçüncülüğü ise İspanya üstlendi. Bu ülkeleri sırasıyla İngiltere ve Fransa takip etti. Sezaryen doğumun en az olduğu ülke ise İsrail oldu. Onu İskandinav ülkeleri Finlandiya, İsveç ve Norveç takip etti. Türkiye'de yıllara göre sezaryen doğumda artış görülürken, İtalya ve İspanya'da artma veya eksilme görülmedi, oranlar aynı seyrinde devam etti.  

Türkiye Sezaryen Doğum Oranı 2016 Raporu Açıklandı!

  Türkiye Sezaryen Doğumun En Fazla Gerçekleştiği Ülke Oldu  

Ege Bölgesi İlk Sırada

Raporlara göre Türkiye'de kamu hastanelerindeki doğumların %38'i sezaryen doğum yöntemiyle gerçekleşti. Sezaryen doğumda Ege Bölgesi 34.7 ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada 31.1 oranla Marmara Bölgesi, üçüncü sırada ise 30.7 oranla Akdeniz bölgesi yer aldı. En az sezaryen doğum ise 17.6 ile Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleşti.  

Özel Hastanelerde Daha da Arttı

Kamu hastanelerinde sezaryen doğum oranları %38 iken, özel hastanelerde sezaryen doğum oranı %65 olarak belirtildi. İlk doğumda (primer) direkt sezaryen doğuma başvuran kadınların oranı ise %50 oldu.   Türkiye Sezaryen Doğumun En Fazla Gerçekleştiği Ülke Oldu

Bakanlık Sezaryen Oranını Düşürmek İçin Hareket Geçti

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'Sonuna kadar mücadele edeceğim' dediği sezaryen doğum yönteminde azalma olması için bakanlık bir dizi proje geliştirdi. 'Sezaryen Eylem Planı' hazırlayarak uygulamaya koyuldu. Anne adaylarının normal doğumun avantajları hakkında daha fazla bilgilendirilmesi amaçlandı ve bu uğurda çeşitli çalışmalar yapıldı. Hekimlere, tıbbi şartlar doğrultusunda normal doğum yapılması için performans sistemi getirildi.  

Sezaryen Doğumda Ne Gibi Riskler Bulunuyor?

Sezaryen doğum, anne adaylarına ağrısız ve kolay gibi gelse de çoğu doktor tarafından sağlıksız bulunuyor. En başta, sezaryen doğum anestezi altında gerçekleştirildiği için çeşitli riskler barındırıyor. Bu risklerin en önemlileri; kesi bölgesinde enfeksiyon, kanama, bağırsak gibi organların yaralanması, ve bebekte solunum sıkıntısıdır. Annenin doğumdan sonra bebeği ile hemen temasa geçememesi de anne-bebek arasındaki ilişkinin geç başlamasına neden oluyor. Ciddi sağlık problemleri olmadığı müddetçe normal doğum yapılması öneriliyor.   Normal doğumun avantajlarına göz atmak istersenizburaya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.