• gebe.com
  • /
  • Kadavradan Rahim Nakli Yapılan Derya Sert Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirdi

Kadavradan Rahim Nakli Yapılan Derya Sert Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirdi

Kadavradan Rahim Nakli Yapılan Derya Sert Sağlıklı Bir Bebek Dünyaya Getirdi

Antalya’da kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert isimli kadın, hamileliğinin 28. haftasında sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Dünyadaki ilk başarılı rahim nakli olarak kayıtlara geçen operasyonu, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip gerçekleştirdi.

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğum Yaptı

Rahmi olmadığı için gebe kalamayan 32 yaşındaki Derya Sert'e, Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde kadavradan rahim nakledilmişti. Kadavradan alınan rahimle hamile kalan genç kadından, geçtiğimiz günlerde güzel bir haber geldi. 4 Haziran günü doğum yapan Derya Sert, sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdi. Doğumun ardından rahmi tekrar alınan annenin, ilaç tedavisine devam etmeyeceği açıklandı.

Bebek Anne Sütüyle Besleniyor

Hastanenin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı Uzm. Dr. Hakan Ongun, 760 gram doğan bebeğin 22 günde 970 gram olduğunu belirtti. Ömer ismi verilen bebeğin yenidoğan ünitesindeki küvözde destek tedavisinin devam ettiğini ifade eden Ongun, bebeğin anne sütüyle beslendiğini söyledi. Aynı hastanede Kadın Doğum Uzmanı olan Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu ise doğuştan rahmi olmayan kadınların yalnızca rahim nakli ile anne olabileceğini, bu operasyondan sonra rahim naklinin giderek artacağına inandığını söyledi.

İlk Başarılı Rahim Nakli

Operasyonu gerçekleştiren ekibin başkanı Prof. Dr. Ömer Özkan, dünyadaki ilk başarılı rahim naklini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Daha önce Suudi Arabistan’da denemelerin olduğunu belirten Özkan, oradaki nakilden 99 gün sonra rahmin tekrar alındığını söyledi. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Endonezya ve Japonya’ya kadar pek çok ülkede ağırlandıklarını ve gerçekleştirdikleri operasyonu meslektaşlarına anlattıklarını belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, ‘Hamilelik yaşamamış birçok anneye umut olabilecek bazı bulgular saptadık. Türk tıbbı adına insanların takip edeceği çok güzel bulgulara rastladık. Bilimsel literatürde meslektaşlarımız bizi takip edecek.’ şeklinde açıklama yaptı.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.