Hastalıklara Geçit Yok! Gripten Korunmanızı Sağlayacak Mürver Şurubu Tarifi

Hastalıklara Geçit Yok! Gripten Korunmanızı Sağlayacak Mürver Şurubu Tarifi
15 Ekim 2017

Bu kış gelen grip ve nezleyi arkasına bakmadan kaçıracak mürver şurubu tarifini sizler için hazırladık!

Geldi, geliyor derken kış kapımıza dayandı... Tişörtle gezdiğimiz günler, yerini uzun kollu kazaklara çoktan bıraktı. Durum böyle olunca, grip ve nezle de kapımızı çalmaya başladı. Havaların soğuması da elbette en çok sonbahar ve kış gebelerini telaşlandırdı. Çareyi doğal yollarda aramaya başlayan hamileler için hastalıkları tek tek kovuşturacak, doğal mı doğal bir çözüm önerimiz var: Mürver Şurubu! Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz mürver şurubu tarifi ile kışı daha rahat atlatacağınıza emin olabilirsiniz!       

Önce Şurubumuzun Baş Kahramanı Mürveri Tanıyalım

Mürver, çiçek veren 'Adoxaceae' ailesine mensup ve kendi için 30 farklı türü olan bir ağaççıktır. Siyah, kırmızı ve mavi renklerde böğürtlen veren türleri de vardır. Genelde likör, şurup veya farklı içecekler yapmak için kullanılır. Biz ülkece çok tanımasak da kendisini, başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor. Kullanılmakta da çok haklı! Çünkü mürver çiçeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Başta grip ve nezle olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Göğüsü yumuşatıcı etkisi, idrar ve balgam söktürücü özelliği hatta anne sütü arttırmadaki başarısı kanıtlanmış baş kahramanızımın. Hadi, vakit kaybetmeden hemen lezzetli şurubumuzun tarifine geçelim!   

Hastalıklara Geçit Yok! Gripten Korunmanızı Sağlayacak Mürver Şurubu Tarifi  

Mürver Şurubu Tarifi İçin Gerekli Malzemeler!

  • 3 kahve fincanı siyah kurutulmuş mürver
  • 4 su bardağı su
  • 2 kaşık zencefil kökü
  • Yarım tatlı kaşığı karanfil tozu
  • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 1 çay kaşığı bal

Mürver Şurubu Nasıl Yapılır?

  • Mürver şurubu yapımı için, kurutulmuş siyah mürverleri, suyu, zencefil kökü e tarçını bir tencereye alıp kaynamaya bırakın.
  • Karışım kaynamaya başladıktan sonra tencerenin altınızı kısın, kapağını açın. Bu şekilde yaklaşık 45 dakika kadar daha kaynatın.
  • Altını kapattığınız karşımı ılımaya bırakın. Ilıyınca balı da içine ekleyin ve kavanozlara doldurun. Sıcak olmayan bir ortamda saklayabilirsiniz.

Mürver Şurubu Nasıl İçilir?

Yetişkinler 1 çorba kaşığı, çocuklar 1 tatlı kaşığı olmak üzere haftada 2-3 kere içebilirsiniz. Şurubu içtikten sonra üstüne ılık su içmeyi unutmayın.  

Şifa Niyetine!

Gebelere özel diğer tariflerimiz için buraya tıklamanız yeterli!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl