Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
11 Nisan 2022

Mama sandalyesi seçiminde dikkat etmeniz gereken detayları sizler için sıraladık!

Mama sandalyesi denildiğine bakmayın, aslında kullanım amacı yıllardır bebeğin sofrada aileye güvenle eşlik etmesi olsa da, artık günümüzde yükselip alçalabilen fonksiyonel yapısıyla evin uzun yıllar kullanılan bir demirbaşı çoktan oldu bile!

Bebeklerin dik oturmaya başladığı 6. Aydan itibaren mama sandalyesi kullanımı hem bebeklerin hem de ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran bir araç. Üstelik tarihine baktığımızda mama sandalyesinin kullanımına dair veriler çok kısıtlı olsa da ilk defa 1876 yılında patenti alınmış. Metalinden, plastiğine, ahşabından silikonuna kadar envai çeşitte üretilen mama sandalyeleri sayesinde çocuklar sofrada ailelere eşlik edebiliyor. Günümüzde artık sadece yaşam alanlarında kullanılan bir gereklilik olmaktan çıkan mama sandalyelerini; restoranlarda, otellerde ve hatta berber salonlarında bile görmemiz mümkünJ Çünkü emniyet kemeri sayesinde sabit duran bebekler, mama sandalyesinde gün içinde yemeğini yiyor, oyununu oynuyor, dinleniyor ve hatta saçını bile kestiriyor!

Psikolojik açıdan ise mama sandalyeleri; ek gıdaya geçiş dönemine bebeklerin annelerinden ayrılarak bağımsızlığa doğru giden sürecin başlangıç evresini oluşturuyor diyebiliriz. 

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Mama sandalyesi alırken bebeğin sağlığı ve güvenliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle sırt ergonomisi bakımından bebeğin sırtını acıtmayacak yumuşaklıkta pedleri içeren ve bebek büyüdükçe ileride sandalye de olarak kullanılabilecek ürünler tercih edilmelidir. Bu tarz fonksiyonel tasarlanmış ürünler ileride sizi olası bir harcamadan da kurtarır.
  • Mama sandalyesinin dengede durması çok önemlidir. Bebek büyüdükçe hareketleri artar. Mama sandalyesi kolayca devrilmeyecek bir ağırlıkta ve dayanıklılıkta olmalıdır.
  • Mama sandalyesinin üretim yeri belirtilmiş ve üretici firma tarafından alınmış resmi belgelere sahip olması çok önemlidir. Bu doğrultuda bebek sağlığına zararlı kimyasalları içermediğine özellikle dikkat etmelisiniz.
  • Mama sandalyesinin tepsisinin çıkarılabilir oluşu size hijyenik bir kullanım sağlar.

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Aynı şekilde oturma ve sırt pedlerinin de yıkanabilir veya silinebilir malzemeden olması önemlidir.
  • Bazı mama sandalyerinin üzerinde çocuğun dikkatini çekecek renkli oyuncaklar bulunmaktadır. Çocuğun oynaması için düşünülmüş bu oyuncakların montaj yerlerinin sağlamlığına olası bir tehlikeye karşı dikkat etmelisiniz.
  • Mama sandalyelerinin bazılarında bulunan sırt kısımlarının ayarlanabilen ve yatırılabilen özelliği sayesinde bebekler dinlenme ihtiyacını da üzerinde giderebilirler.
  • Bazı mama sandalyelerinin tasarımı yemek masasına uyumlu değildir. Yemek masasının kenar ve köşelerine kolayca yerleşebilen mama sandalyelerini seçmeniz dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli ayrıntıdır.
  • Mama sandalyesinin montajının kolay yapılabilmesine dikkat edin. Bu kolaylık mama sandalyesini gittiğiniz yere de taşıyabileceğiniz anlamına gelir.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.