Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!

Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!
03 Aralık 2019

Kolombiya'da Monica Vega adlı kadın çok ilginç bir doğum hikâyesi yaşadı! Detaylar haberimizde...

Gebelik döneminde veya doğumda zaman zaman bazı komplikasyonlar gelişebiliyor ve tıp literatürüne giren nadir durumlarla karşılaşılabiliyor. Örneğin, ‘Fetüs içinde fetüs’ olarak adlandırılan ve 500 bin doğumda bir görülebilen vakada, anne karnındaki bebeğin içinde paraziter bir cenin büyüyor.

Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!

Bunun son örneğini, Kolombiya Barranquilla’da yaşayan Monica Vega isimli bir kadın yaşadı. Hamileliğinin 7. ayında gittiği kontrolde, doktoru ultrason muayenesinde iki adet göbek kordonu olduğunu fark etti. Ancak bu durumun ikiz gebelikten olmadığı fark edilince araştırmalar detaylandırıldı ve ‘fetüs içinde fetüs’ adlı nadir görülen vaka ile karşı karşıya oldukları anlaşıldı.

Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!

Fetüs İçinde Fetüs Nedir?

İlk kez 1808 yılında kayıtlara geçen ‘fetüs içinde fetüs’ adlı komplikasyonda, anne karnındaki bebeğin içinde paraziter bir cenin daha oluyor. Monica Vega’nın doktorları, paraziter ceninin büyüp gelişmekte olan diğer bebeğin organlarına zarar verebileceğini düşündüğünden, 37. haftada sezaryen kararı aldı. Doğumdan hemen sonra ise Itzmara ismi verilen kız bebek ameliyata alınarak, içindeki paraziter cenin çıkartıldı. 45 milimetre boyunda ve 14 gram ağırlığında çıkartılan ceninin kol ve bacak gibi uzuvlarının olduğu ancak kalbi ve beyninin gelişmediği belirtildi.

Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!

Doktor Parra Saavedra ise durumu ‘Teorik olarak Itzmara kendi kardeşine hamileydi.’ şeklinde özetledi. Şimdi 1 aylık olan Itzmara bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

500 Bin Doğumda Bir Görülüyor

Tıpta fetüs içinde fetüs olarak adlandırılan bu durum, şu ana kadar 200 kişide görüldü. Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından 2010 yılında yayınlanan raporda, fetüs içinde fetüs vakası ile 500 bin doğumda bir karşılaşıldığı belirtildi. Oldukça nadir görülen ve bir çeşit anormallik olarak açıklanabilen bu durum, ikiz bebeklerden birinin büyümeyi durdurması sonucu da ortaya çıkabiliyor.

Kolombiya’da İlginç Bir Doğum: Bebek İçinde Bebek!

Geçen Sene Hindistan’da Kayıtlara Geçti

Benzer bir vaka, geçtiğimiz yıllarda Hindistan’da kayıtlara geçmişti. 19 yaşındaki annenin doğumunun ardından, bebeğin karnındaki tam gelişmemiş kol ve beyin olduğu görülmüş, başarılı bir ameliyat sonrası doğan bebek sağlığına kavuşturulmuştu. Haberin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.