İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi
16 Aralık 2021

İstanbul'da doğum yapabileceğiniz devlet hastanelerini listeledik.

Anne adayları bebeklerini sağlıkla kucaklarına alacakları günün hayalini kurarken en iyi kadın doğum hastaneleri hakkında da araştırma yapmaya başlamalıdır. Ulaşımı kolay hastanelerin listesini hazırlamak ve doğumdan önce hastaneyle ön tanışma yapmak, size kendinizi iyi hissettirecek detaylar arasında önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte hastanenin uzman kadrosu, tam teşekküllü olması ve yenidoğan yoğun bakım ünitesine sahip olması, hastane seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli detaylardır. Özellikle erken doğum riski olan ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları, tercihlerini tam teşekküllü ve bebek yoğun bakım ünitesine sahip bir hastaneden yana kullanmalıdır.

En İyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastaneleri (Devlet)

İstanbul'da yaşayan anne adayları için en iyi kadın hastalıkları ve doğum hastanelerini aşağıda listeledik. Listeyi hazırlarken herkese hitap edebilmesi için devlet hastanelerine öncelik tanıdık. Ayrıca bu hastanelerde doğum yapan annelerin görüşlerine göre şekillendirdiğimiz listemizde, özellikle yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelere yer vermeye dikkat ettik. İşte, İstanbul'daki en iyi kadın hastalıkları ve doğum hastaneleri...

En İyi Kadın Doğum Hastaneleri (Avrupa Yakası)

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi

İstanbul Avrupa yakasındaki en iyi kadın hastalıkları ve doğum hastaneleri;

1. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

1960 yılından bu yana hizmete kesintisiz bir şekilde devam eden devlet hastanesi, ana binaya ek olarak Süleymaniye Kadın Doğum Hastanesi Polikliniğiyle anne, bebek ve çocukların sağlığa erişimini kolaylaştırmaktadır.

  • Çocuk sağlığı ve hastalıkları
  • Kadın hastalıkları ve doğum
  • Neonatoloji (Yenidoğan)
  • Jinekolojik onkoloji
  • Aile planlaması ve
  • Gebe okulu hizmet verilen branşlar arasında sayılabilir.

Aynı hastanede sunulan özellikli birimler; yenidoğan yoğum bakım, yüksek riskli gebelik, prematüre birimi, tüp bebek ve odyoloji hizmetleridir.

2. İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği

Türkiye’nin en eski klinikleri arasında yer alan İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Kadın Doğum Kliniği kadrosu öğretim üyeleri, profesörler, doçentler, uzman başasistanlar, yan dal uzmanlık öğrencileri ve asistan hekimlerle hizmet vermektedir. İstanbul’un merkezinde konumlanan, herkes tarafından bilinen ve zengin ulaşım seçeneklerine sahip olan hastane gebelik öncesinden gebelik sürecine, doğumdan doğum sonrası bakıma kadar her alanda en iyi kadın doğum hastaneleri İstanbul seçenekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

3. Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

2011 yılında temelleri atılan hastane hizmetlerine 2014 yılında başlamıştır. 3 blokta sunulan sağlık hizmetleri; poliklinik, doğum ünitesi, kadın doğum acil servis, çocuk acil servis, yenidoğan yoğun bakımı gibi pek çok farklı alanda tamamlanır. Bölge ve yakın çevre halkına hizmet veren hastane 2017 yılından itibaren “Bebek Dostu Hastane” ve “Anne Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır.

4. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi

Sadece İstanbul değil çevre illere de dünya standartlarında sağlık hizmeti sunan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi özel bir binada konumlanmıştır. Güçlü kadrosu ve tam teşekküllü donanımıyla kadın doğum acil, dadın hastalıkları ve doğum, yenidoğan servisinden hizmet almak isteyenler ilgili poliklinik sekreterliğine başvurarak ya da 182 MHRS telefon hattı üzerinden randevu oluşturabilirler. Hastaların hizmete erişimini kolaylaştırmak için karşılama, danışma ve yönlendirme personelleri görev yapmaktadır.

5. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi

Hemen herkesin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanıdığı kurum, hizmetlerine 1971 yılında Beyoğlu Hastanesi olarak başlamıştır. Pandemiden sonra ismi yenilenerek faaliyetlerine Sağlık Bakanlığına bağlı olarak devam etmektedir. 2009 yılında “Hekim Seçme Uygulaması” başlatılmış olan hastane “Bebek Dostu” unvanlıdır. Annelere bebeklerin nasıl emzirileceği konusunda eğitimlerin verildiği Kadın Doğum Polikliniğinde emzirme odaları bulunmaktadır. Oturma grupları ve alt değiştirme üniteleriyle düzenlenmiş olan A ve B poliklinikleri her branşta 7/24 kesintisiz nöbet esasına göre hizmetlerine devam etmektedir.

Gebelikte Doktor Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

En İyi Kadın Doğum Hastaneleri (Anadolu Yakası)

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi

İstanbul Anadolu yakasındaki en iyi kadın hastalıkları ve doğum hastaneleri;

1. Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Hastalara ücretsiz hizmet vermek için açılan Zeynep Kamil Hastanesi, 1982 yılında İstanbul Belediyesi tarafından Sağlık Bakanlığı’na devredilmiştir. Özel dal statüsünde hizmetlerine devam kurumda; kadın doğum, çocuk ve çocuk cerrahisi ana bilim dallarında uzmanlık eğitimi verilmektedir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünde; endokrinoloji, psikiyatri, nöroloji, gelişimsel pediatri ve yenidoğan yoğun bakım hizmetleri sürdürülmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde ise perinatoloji, jinekolojik onkoloji, tüp bebek ve ürojinekoloji polikliniği yapılmaktadır. Poliklinik hizmetleri 08.00-17.00 saatleri arasında verilmektedir. Ulusal ve uluslararası referans seviyesine sahip olan kurum, Sağlık Turizminine de öncülük etmiş, belki de İstanbul'daki kadın doğum hastaneleri arasında en çok tanınanıdır.

2. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi

1987 yılında sağlık hizmeti vermeye başlayan hastanede 1988 yılında asistan eğitimleri verilmeye başlanmıştır. “Bebek Dostu” ve “Yenidoğan Bebek Dostu” unvanına sahip olan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, sağlık turizmi sertifikalarına sahiptir.

  • Genel kadın sağlığıyla ilgilenen Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi, Cerrahi Tıp Birimleri altında hizmet verir.
  • Adatepe ve Büyükada Ek Hizmet Binaları kurum bünyesinde 91 yataklı polikliniğe sahiptir.
  • 4 haftalık “Gebe Okulu” programına hamileliğin 20.haftasından itibaren isteyen herkes katılabilir.  

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi hizmetleri arasında; laparoskopik kadın doğum cerrahisi, gebe poliklinikleri, jinekolojik onkoloji, infertilite, riskli gebelik takibi, perinatoloji, kolposkopi ve ürodinami sayılabilir.

3. Ümraniye Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları müstakil binası mevcut olan hastane 2002 yılında açılmıştır. Hizmetler 836 yatak, 63 yataklı yenidoğan yoğun bakımı, 15 yataklı çocuk yoğun bakımı ve 46 yataklı erişkin yoğun bakımıyla sürdürülmektedir. Hastanede robotik cerrahi ameliyatları başarıyla yapılmaktadır. Kadın doğum hastaneleri İstanbul dendiğinde akla gelen klinikte günün her saati doğum ve sezaryen ameliyatları başarıyla sürdürülmektedir. Amniyosentez, kordosentez, koryon villus biyopsisi gibi prenatal girişimler yapılmaktadır. Acil serviste haftanın 7 günü 24 saat hasta kabul edilmekte olup yeni açılan Kezban Esat ve Mustafa Kemal semt poliklinikleri de günde ortalama 400’e yakın hasta görmektedir.

4. Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi

1972 yılında hizmet vermeye başlayan kurum, 1982 yılında Eğitim Hastanesi statüsüne geçmiştir. 1977 yılından bu yana Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği müstakil binalarda hizmet vermeye başlamıştır.

Özel birimlerde öğretim üyeleri, eğitim görevlileri, uzman ve araştırma görevlileri çalışmaktadır. Doğumhanede 5 yatak ve 4 doğum salonu bulunmaktadır. Günün her saatinde doğum, sezaryen ve laparoskopik ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

5. Haydarpaşa Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

Ana binada sürdürülen yataklı tedavi hizmetleri Tıbbiye Binası, Validebağ Ek Hizmet Binası ve Yel Değirmeni Semt Polikliniğinde ayaktan tedavi şeklinde planlanmıştır. Acil polikliniği ve doğumhane 24 saat hizmet vermektedir. Aile planlaması danışmanlığına ek olarak sunulan yöntem seçimi, sağlıklı hamilelik, spiral uygulaması ve kondom tedariki verilmektedir. Gebe polikliniğinde gebelerin ultrasonografik incelemeleri, ikili ve üçlü testlere ek olarak şeker yüklemesi de yapılmaktadır. Gebe okulunda ise katılımcıların doğuma ve lohusalığa adaptasyonu kuvvetlendirilir. Eğitimler herkesin katılımına açık ve ücretsizidir. Eğitim programı konu başlıkları arasında; gebelikte sağlık, doğum hazırlık, emzirme teknikleri, bebek bakımı ve lohusalık eğitimi sayılabilir.

Sağlıklı bir gebeliğin yanı sıra; doğum, doğum sonrası, aile planlaması, bebek bakımı gibi konularda da çalışmalar sürdüren kadın doğum hastaneleri devlet hizmetleri yardımıyla bilinçli bir hamilelik süreci yaşanabilir. Anneler için son derece zor bir süreç olan gebelikte hekimlerle sürekli iletişimde bulunabilmek ve yardım almaktan çekinmemek anne adaylarına iyi gelecektir. 


Doğum Yapılacak Hastane Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah