• gebe.com
  • /
  • Doğumu Gerçekleştirecek Doktoru Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kriter

Doğumu Gerçekleştirecek Doktoru Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kriter

Gebelikte doktor seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok faktör bulunuyor. Doktorunuz ile olan iletişim, ulaşılabilirlik, doktorunuzun bilgisi ve deneyimi... Gelin, hamilelikte doktor seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterleri daha detaylı inceleyelim.

Doğumu Gerçekleştirecek Doktoru Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kriter

Gebelikte doktor seçimi, hamileliğin rahat ve pozitif atlatılmasında büyük önem taşır. 9 ay boyunca o doktorla görüşeceğinizi, bir sıkıntınız olduğunda gece yarısı doktoru arayacağınızı ve en önemlisi doğumunuzda o kişinin yanınızda olacağını düşünün... Tüm bunlar, doğum doktorunuzu seçerken aslında ne kadar önemli bir karar verdiğinizi bir kere daha hatırlatıyor. Bu nedenle, hamileliğinizde için doktor seçerken dikkat etmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik.  

Gebelikte Doktor Seçimi

 

1)Güven Duymalısınız

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Ancak ve ancak güven duyduğunuz bir hekime çekinmeden her şeyi sorabilir ve uygulamak istediği tedavi yöntemine riayat edip önerilerini dikkate alabilirsiniz. Dolayısıyla hekiminize duyduğunuz güven, 9 aylık gebelik sürecinizin ve doğumunuzun başarılı geçme olasılığını arttıracaktır.  

2)Bilgi ve Deneyim

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Tüm bilim dalları gibi tıp alanında da her an gelişmeler yaşanıyor ve tıptaki bilim dalları alt kategorilere ayrılıyor. Buna en güzel örneklerden biri de kadın doğum uzmanlığının onkoloji ve infertilite gibi çeşitli alt dallara ayrılmasıdır. Özel eğitim ve bilgi gerektiren bu dallarda her jinekolog ayrıntılı bilgi sahibi olmayabilir. Dolayısıyla doktorunuzu seçerken aldığı eğitimleri araştırabilir, hangi konu üzerine uzmanlaştığını öğrenebilirsiniz.  

3)Doğru İletişim

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Gebeliğiniz boyunca doktorunuzla konuşurken onun söylediklerini anlayabilmelisiniz. Doktorunuz sürekli tıbbi terimler kullanıyor ve siz bunları anlamıyorsanız, mutlaka iletişime geçip açıklamasını istemelisiniz. Size yardımcı olmak için çaba gösteren, sorunlarınızı dinleyen ve iletişim problemi yaşamadığınız bir doktor tercih etmelisiniz.  

4)Ulaşılabilirlik

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Sağlık söz konusu olduğunda zaman ve yer farketmeksizin doktorunuza ulaşabilmelisiniz. Bu durum hele ki bebek beklendiğinde daha da kritik bir hâl alır. Gebeliğiniz boyunca doktorunuza ne zaman ihtiyaç duyabileceğiniz belli olmadığından, cep telefonu, e-posta gibi yöntemler ile de doktorunuza ulaşabilmeli, aranızdaki mesafeleri kısaltabilmelisiniz. Bazı ufak tefek sorunlar olduğunda hastaneye gitmeden de doktorunuzu arayarak problemlerinizi çözebilmelisiniz.  

5)Ekonomi

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Doğum doktorunuzu seçmeden önce ekonomik olarak da bir kritik yapmalısınız. Özel hastaneyse SSK ile anlaşması var mı, hastane ek ücret çıkartıyor mu, doğum masrafı ne kadar, muayene ücreti nedir gibi daha bir çok soruyu cevaplandırmalı ve ekonomik açıdan zorlanıp zorlanmayacağınızı tartmaya çalışmalısınız.  

6)Yakınlık

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Gebeliğiniz sırasında acil müdahale gerektiren konular olduğunda veya doğumunuz beklediğiniz tarihten erken gerçekleştiğinde kendi doktorunuza ulaşabilmeniz çok önemli. Oturduğunuz adrese yakın bir doktor bulmanız ise bu gibi durumlarla karşılaştığınızda size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.  

7)Yakın Çevreniz Önerilerine Kulak Asın Ama...

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Gebe olduğunuz haberini yakın çevrenizle paylaşır paylaşmaz doğum deneyimi olan arkadaşlarınız size kendi doktorlarını önermeye başlayacaktır. Tabii ki bu önerileri dikkate alın fakat, her kişinin doktordan beklentisinin ve iletişiminin farklı olduğunu unutmayın. Arkadaşınızın mükemmel bir iletişim kurduğu doktor, sizin için anlaşılmaz bir doktor olabilir.  

8)Doktorunuz Yeniliklere Ayak Uydurmalı

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı  

 Yukarıda da değindiğimiz gibi tıp alanı sürekli kendini yenileyen bir bilim dalı. Her geçen gün yeni buluşlar, testler geliştiriliyor. İdeal bir kadın doğum uzmanı, bu dinamizme ayak uydurabilmelidir.  

9)Pozitif Olmalı

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Gebelik döneminde anne adayları duygusal olarak endişeli, korkulu, kaygılı ve stresli olabilir. Doktorunuz ise pozitif olup bu dönemde varlığını hissettirmeli ve size her konuda destek olmalıdır.  

10)Doktorunuzla Olan Doğum Felsefeniz Benzer Olmalı

gebelikte doktor seçimi nasıl olmalı   

Gittiğiniz doktorun sezaryen ve normal doğum oranlarını, doğum ağrılarıyla başa çıkmada hangi yöntemleri tercih ettiğini ve doğumu hızlandırmada ne gibi yöntemler kullandığını sorun. Uyguladığı metotlar sizin için de uygun olmalı. Aksi takdirde, kendinize zaman kaybetmeden başka bir doktor bulmalısınız.

*Gebeliğinizin ilk muayenesinde mutlaka doktorunuza sormanız gereken sorular için buraya tıklayabilirsiniz!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.