• gebe.com
  • /
  • Erken Doğum Riskine Karşı Alınması Gereken 12 Önlem!

Erken Doğum Riskine Karşı Alınması Gereken 12 Önlem!

Anne adayları gebelikleri süresince yaşayacakları bazı şikayetler nedeniyle erken doğum riski altında olabilmektedirler.

Erken Doğum Riskine Karşı Alınması Gereken 12 Önlem!

Erken Doğum Riskine Karşı Alınacak Önlemler

Gebelik döneminde anne adayında çeşitli nedenlerden dolayı erken doğum riski gelişebilmektedir. Bebeğin zamanından erken doğması anne ve bebek açısından sağlıklı bir durum değildir. Yazımızda paylaşacağımız 13 madde ile anne adaylarının erken doğum riski için alacakları önlemler listelenmiştir.  

1. Sigara ve Alkol Kullanmayı Bırakın

  sigarayı bırakma   

Anne adayları hamile kalmadan önce eğer sigara içiyor ve alkol kullanıyorlarsa bebek yapma kararı vermeden önce bunları bırakmaları gerekiyor.  

2- Kilonuzu İdeal Seviyede Tutun

  kilo almak   

Hamilelik öncesinde fazla kilonuz varsa, gebe kalmadan biraz zayıflamanız önerilir. Eğer kilonuz normal ise hamilelikte ortalama 12 13 kilo alınması tavsiye edilirken, fazla zayıf kişilerin 19-20 kiloya kadar alması normal değerlendirilir.

3 - Uzun Süre ve Ağır Çalışmayın

  ağır çalışma   

Eğer evde ya da işte çok çalışıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Gebeliğiniz süresince çalışma şartlarınızı daha uygun hale getirmeye çalışın ve ağır işler yapmayın.  

4. Erken Doğum Riski Varsa Cinsel İlişki İçin Doktorunuzdan Onay Alın

  hamilelik cinsellik   

Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece gebelikte cinsel ilişkiye ara verilmesine gerek yoktur. Ancak erken doğum riski tespit edilen anne adaylarının, hamileliklerinin son bir kaç ayında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekebilir. Gebelikte Cinsel İlişki Güvenli midir? Detaylar İçin Tıklayın  

5. Rahim Ağzındaki Güçsüzlük İçin Düzenli Muayene

  rahim agzı güçsüzlük   

Rahim ağzındaki güçsüzlükler rahim ağzının daha erken açılmasına yol açar. Bu da erken doğum ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle rahim ağzının gebeliğin özellikle son aylarında düzenli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan rahmin hassasiyeti de erken doğuma yol açabilmektedir.  

6. Beslenme Yetersizliğine Karşı Takvim Hazırlayın

  beslenme yetesizliği   

Hamileliğiniz döneminde doktorunuzla birlikte iyi bir beslenme takvimi hazırlamanız önerilir. Bu dönemde diyetinize dikkat edin. Beslenmenizde bulunan yetersizlik ve düzensizlikler hamileliğinizi olumsuz etkileyebilir.   Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? Detaylar İçin Tıklayın  

7. Annede Ciddi Bir Hastalık Varsa Kontrol Altına Altında Tutulmalıdır

  hamile hastalık  

Anne adayında kalp, şeker, karaciğer ya da böbrek hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar mevcut ise, bunlarında kontrol altına alınması ve tıbbi tedavisi yapılmalıdır.  

8. Çoğul Gebeliklerde Yeterli Bakım

  çoğul gebelik   

Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında erken doğum büyük risk faktörüdür. Gerekli tıbbi desteğin verilmesi ve yeterli bakım sonrasında doğumun çok erken olması önlenebilmektedir.   Çoğul Gebeliklerde Bebekler İçin Riskli Haftalar Detaylar İçin Tıklayın

9. Yoğun Stres Altında Kalmayın

  yoğun stres   

Anne adayının gebeliği süresince yaşayacağı yoğun stresli durumlar onu olumsuz etkileyecektir. Stres yaratan nedenlerin mümkün olduğunca giderilmesi gerekmektedir. Bu konuda anne adayına iyi bir psikolojik destek sağlanmalıdır. Baba adayı da anne adayının bu stresinin giderilmesinde eşine gerekli desteği vermelidir.

10. İlaç Kullanmayın

  ilaç kullanımı   

Hamilelik döneminde doktorunuz tarafından reçete edilmeyen hiçbir ilacı kullanmayın.

11. Erken Doğum Riski ve Enfeksiyonlara Karşı Beslenmenize Dikkat Edin

  enfeksiyonlar   

Anne adayının gebeliği döneminde geçireceği; kızamıkçık, vajina ve idrar yolları enfeksiyonları gibi riskler erken doğuma yol açabilmektedir.  Bu riski azaltmak için anne adayının yeterli derecede dinlenmesi, bol sıvı alması, hijyene dikkat etmesi, kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durması ve düzenli olarak muayenelerine gitmesi gerekmektedir. 

12 -35 Yaşından Büyük Gebeler Doğum Öncesi Tarama Yaptırın

  ileri yaş hamileliği   

İleri yaş gebeliklerinde erken doğum riskini önlemek için; iyi bir doğum öncesi bakım, iyi bir beslenme ile stresin azaltılması ve ileri yaş gebeliklerinde görülebilecek sorunlara karşı doğum öncesi taramalar yapılması söz konusu riski azaltacaktır.   Bakmanızda Fayda Var: Erken Doğum Belirtileri ve Tedavisi

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.