Hamilelikte Büyüyen Ayaklar Doğumdan Sonra Küçülür mü?

Hamilelikte Büyüyen Ayaklar Doğumdan Sonra Küçülür mü?
27 Mayıs 2022

Hamilelikte kilo alımı, ödem ve hormonların etkisiyle ayaklarda bir miktar şişlik olabilir.

Hamilelik sırasında ayakkabılarınızın eskisi kadar rahat olmadığını hissedebilirsiniz. Bu oldukça normaldir ve hamile olan çoğu kadının yaşadığı bir durumdur. Zira alınan kilolar, ödem ve hormonların bağlarda gevşemeye neden olması, hamilelikte ayakların büyümesine neden olabilir.

Doğumu takip eden birkaç ay içinde ödemin atılmasına bağlı olarak ayaklardaki kaba şişliğin geçmesi beklenir. Ancak hormonların sebep olduğu bağlardaki gevşeme, bazı annelerde doğumdan sonra ayakların yarım ila 1 numara kadar büyük kalmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar, özellikle ilk doğum sonrası ayaklardaki büyümenin kalıcı olabileceğini, diğer gebeliklerde ise bu olasılığın düştüğünü ortaya koymaktadır.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelik döneminde ayaklarda meydana gelen değişimden bahsettik, keyifli okumalar.

Hamilelikte Ayaklar Neden Büyür?

Hamilelikte çoğu kadının ayaklarında ve bileklerinde şişlikler oluşur. Bu şişlikler özellikle gebeliğin son aylarında göze çarpar. Çünkü bu dönemde hem kilo alımı artar hem de ödem daha yoğun görülür.

Bununla birlikte östrojen ve progesteron gibi hamilelik hormonları doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için vücutta gevşemeye neden olur. Ayaklar da dahil olmak üzere vücuttaki tüm bağlarda gevşeme olması, ayak numarasının yarım hatta 1 numara büyümesine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişlikleri İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!

Hamilelikte Büyüyen Ayak Küçülür mü?

Hamilelikte büyüyen ayaklar doğumdan sonra bazı kadınlarda kalıcı olabilmektedir. Doğumu takip eden birkaç ay içinde ödem dağılacağı için elbette bir miktar küçülme söz konusudur. Ancak hormonal sebeplerden dolayı bağların gevşemesi, doğumdan sonra bazı kişilerde kalıcı olarak ayakların 2 ila 10 mm arası büyük kalmasına neden olabilmektedir. Konuyla ilgili yapılan bir araştırma, bu durumun özellikle ilk gebelikte meydana geldiğini, diğer gebeliklerde bu olasılığın düştüğünü belirlemiştir. Dolayısıyla hamilelikte büyüyen ayak küçülür mü sorusuna, kimilerinde evet kimilerinde ise hayır şeklinde yanıt verilebilir. Yapılan araştırmalar, özellikle ilk gebelikten sonra birçok annenin ayaklarında kalıcı olarak yarım ila 1 numara büyüme olduğunu göstermektedir.

Hamilelikte Büyüyen Ayaklar Doğumdan Sonra Küçülür mü?

Hamilelikte Ayakların Büyümesi Önlenebilir mi?

Hamilelik sırasında ayakların büyümesini önlemenin elbette kesin bir yolu yoktur. Zira bu dönemde kaçınılmaz olarak hormonal denge değişir, kilo alınır ve vücut ödeme daha meyilli hale gelir. Ancak şişliklerin minimum düzeyde olmasını sağlayacak bazı önlemler alabilirsiniz. Bunlar önlemler arasında;

  • Ne uzun süre ayakta durun ne de uzun süre hareketsiz kalın.
  • Topuklu ayakkabılardan kesinlikle uzak durun. Mümkün olduğunda ayaklarınızı sıkıştırmayan rahat ayakkabılar tercih edin. Eğer mevsim uygunsa terlik en iyi seçenek olacaktır.
  • Otururken veya uzanırken alt uzuvlarınızda ödem birikmesini önleyebilmek için bacaklarınızı biraz yüksekte tutmaya çalışın. Bunun için ayaklarınızın altına yastık alabilirsiniz.
  • Bol su için, kafeinli içecekleri hamilelik döneminde olabildiğince sınırlayın.
  • Dinlenirken ayak bileğinizle daire egzersizleri yaparak kan dolaşımınızı iyileştirin. Ayrıca ayaklarınıza ve ayak bileklerinize masaj yapın.
  • Ödemin dağılması ve genel sağlığınız için günlük 30 dakika kadar hafif tempolu yürüyüşler yapın.
  • Doktorunuz öneriyorsa kompresyon çoraplarından faydalanın.

Kaynak

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.