Ayak Şişlikleri İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!

Ayak Şişlikleri İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!
18 Nisan 2022

Hamilelikte oldukça sık karşılaşılan ayak şişliğini hafifletmek için evde uygulayabileceğiniz 13 öneri listeledik!

Hamilelik her ne kadar büyüleyici ve keyifli bir süreç olsa da değişen fiziksel ve hormonâl özellikler bir takım şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların başında ise hiç şüphesiz ki şişen ayaklar geliyor. Hamilelikte ayak şişmesi, hücreler arası sahada artan sıvı miktarından kaynaklanır. Yani vücutta ödem tutulur ve bu durum endişe edilecek bir şey değildir.

Peki, hamilelik ayak şişmesine ne iyi gelir? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte şişen ayaklarınız için evde uygulayabileceğiniz basit öneriler listeledik.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

Hamilelikte ayak şişmesi oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Bunun esas nedeni hücreler arası sahada sıvı miktarının artmasıyken uzun süre ayakta kalmak, çok fazla tuz tüketmek, yeteri kadar protein yememek ve ayağı sıkan ayakkabılar giymek de şişliklere neden olabilir. Peki, gebelikte ayak şişmesi için evde neler yapabilirsiniz?

Hamilelikte Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

İşte, hamilelikte ayak şişmesi için evde uygulayabileceğiniz basit öneriler…

1. Sodyumu Azaltın

Hamilelikte ayak şişliğinizi azaltmak için sodyumu kısıtlamanız gerekir. Zira sodyum, vücudun ekstra su tutmasına neden olur. Dolayısıyla sodyum bakımından zengin olan konserve ve işlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durulmalısınız. Ayrıca yemeklere ekstra tuz atmamaya dikkat edin. Bunun yerine biberiye ve kekik gibi baharatlarla yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz.

2. Potasyum Alımını Artırın

Potasyum vücudun tuttuğu sıvı miktarının dengelenmesine yardımcı olur. Bu nedenle şişlikleri önlemek için muz, ıspanak, somon, yoğurt ve tatlı patates gibi potasyum içeren besinleri daha fazla tüketilebilirsiniz.

3. Kafeini Azaltın

Hamilelik sırasında günde 1 fincan kahve elbette tüketilebilirsiniz. Ancak kritik eşiği aşmanız sık sık idrara çıkmanıza neden olur. Zira kafein, aslında doğal bir idrar söktürücüdür. Daha fazla idrara çıktığınızda ise vücudunuz otomatikman su tutması gerektiğini düşünür ve böylece ödem oluşmaya başlar.

Hamilelikte Günde Kaç Fincan Kahve İçilebilir?

4. Su Tüketimini Artırın

Şişmeyi önlemek için su tüketmek kulağa biraz garip gelse de işe yarıyor! Vücudunuz susuz kaldığını düşünürse daha fazla su tutmaya başlar. Bu da ödemin artması anlamına gelir. Bu nedenle hem ayak şişliklerini azaltmak hem de toksinlerden arınmak ve vücudunuzu nemlendirmek için günde en az 8 – 10 bardak su içmeye dikkat edin.

5. Ayaklarınızı Kaldırın ve Dinlenin

Bebeğiniz doğmadan önce yapmak istediğiniz milyonarca şey olsa da mümkün olduğunca oturmaya ve ayaklarınızı dinlendirmeye dikkat edin. Sürekli oturmak kan dolaşımınız için iyi bir şey değil elbette. Ancak sürekli ayakta durmak da hem varise hem de ödemin artmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle akşamları ayaklarınızı biraz yüksekte tutarak oturmaya dikkat edin.

6. Bol ve Rahat Giysiler Giyin

Hamileliğiniz boyunca özellikle bileklerinizi ve belinizi sıkan giysilerden uzak durmaya çalışın. Sıkı giysiler kan dolaşımını olumsuz etkilemekle birlikte şişliklerinizin daha da artmasına neden olabilir. Sıkı kıyafetler yerine bol elbiseler, geniş tişörtler ve eşofmanlar giyebilirsiniz.

7. Ağır Sporlardan Kaçının

Özellikle yaz hamilesiyseniz yoğun antrenmanlar yapmamaya dikkat edin. Antrenman vücut sıcaklığınızı artırarak ayaklarınızın daha fazla şişmesine neden olabilir.

Ayak Şişlikleri İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!

8. Kompresyon Çorabı Giyinin

Eğer ayaklarınız çok şişiyor ve gün içinde fazla ayakta kalıyorsanız doktorunuza danışarak kısa kompresyon çorabı giyinebilirsiniz. Bu çoraplar sıvının dolaşmasına yardımcı olabilmek için bacaklarınızı ve ayaklarınızı nazikçe sıkarak ödemi azaltır.

9. Yürüyüş Yapın

Günde 15 – 20 dakikalık yürüyüş bile dolaşımınızın sağlıklı olmasına ve ödeminizin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yürüyüş hamilelikte yapılabilecek en güvenli egzersizdir.

10. Rahat Ayakkabılar Giyinin

Rahat spor ayakkabılar veya topuksuz sandaletler giymek, ayak şişliğinizin azalmasına yardımcı olacağı gibi vücudun ağırlık merkezi değiştikçe ve kilo aldıkça ortaya çıkabilecek sırt ve kalça ağrısını da önlemenin en iyi yoludur.

11. Yüzmeye Vakit Ayırın

Yüzmenin hamilelik sırasında ödemi azaltabileceğine dair bir bilimsel çalışma bulunmasa da birçok anne adayı yüzdükten sonra şişliklerinin hafiflediğini belirtiyor. Siz de imkân buldukça yüzmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede serinleyip egzersiz yapma fırsatı da bulmuş olacaksınız.

12. Masaj Yaptırın

Eğer eşinizi hamilelik sürecinize dahil etmek istiyorsanız bunun mükemmel bir yolu var; akşamları bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapmasını isteyin. Bu sayede ayaklarınızda birikme eğilimi olan sıvının dolaşımı sağlanır ve şişlikleriniz minimuma iner.

13. Sol Tarafınıza Yatmaya Dikkat Edin

Hamilelik boyunca sol tarafa yatmak kan dolaşımınızın iyileşmesine ve bu sayede şişliklerinizin azalmasına yardımcı olur.

5 Maddede Hamilelikte El - Ayak Şişmesi!

Hamilelikte Ayak Şişmesi İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Hamilelikte ayak şişmesi genellikle beklenen bir durumdur. Ancak nadir de olsa şişlikler preeklampsi gibi tehlikeli tabloların işareti olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte ayak şişmesine ek olarak aşağıdaki belirtiler geliştiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

  • Ellerinizin, ayaklarınızın, yüzünüzün veya göz çevrenizin aniden şişmesi,
  • Önemli ölçüde kötüleşen şişlik,
  • Baş dönmesi ve bulanık görme,
  • Şiddetli baş ağrısı,
  • Karın ağrısı,
  • Bilinç bulanıklığı,
  • Nefes almada zorluk.

Buna ek olarak bacağınızda şişlik ile birlikte ısı artışı, ağrı ve kızarıklık fark ederseniz yine doktorunuza danışmanız en sağlıklısı olur. Zira bu belirtler derin ven trombozunun bir işareti olabilir. Derin ven trombozu kısaca kan pıhtısıdır. Hamilelik dönemi kan pıhtılarının oluşmasını kolaylaştıran bir süreç olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Kaynak 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.