Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?
01 Kasım 2016

Bebekte 21. Kromozom’un iki tane yerine üç parçadan oluşmasından kaynaklanan kromozom bozukluğu sonucu; zekâ geriliği, tipik anormal fizik görünümü ve çeşitli rahatsızlıkların bütünüdür.

Down Sendromu Nedir?

Bebekte 21. Kromozom’un iki tane yerine üç parçadan oluşmasından kaynaklanan kromozom bozukluğu sonucu; zekâ geriliği, tipik anormal fizik görünümü ve çeşitli rahatsızlıkların bütünüdür. Down sendromu genel olarak vücuttaki fonksiyonel ve yapısal değişiklikler ile ayırıcı özelliğini ortaya koyar. Down sendromu sıklıkla zihinsel kavramadaki bozukluklar ve fiziksel gelişimde tipik yüz görünümü gibi farklılıkla belirtilir. Down sendromlu çocuklarda genellikle hafif ve orta seviyede öğrenme güçlüğü meydana gelir. Gebelikte veya doğumda tanısı konulabilen bir hastalık olan Down sendromuna her 800-1000 doğumda 1 rastlanmaktadır. Çoğunlukla anne adayının yaşının artması bu sendromun oranındaki yükselmeyle doğru orantılıdır.   Yenidoğan Bebeklerde Down Sendromu Belirtileri İçin Tıklayın

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah