Doğum Öncesi Vitamin Almak

Doğum Öncesi Vitamin Almak
21 Ekim 2016

Gebelik döneminde sağlıklı beslenmenin yanında ek vitamin almanız da gerekebilir. Konu hakkında uzmanlardan gelen öneriler yazımızda.

Doğum Öncesi Vitamin Almak

Sağlıklı beslenmenin yerini tutmasa da hamilelik döneminde ek vitamin alınması gereklidir. Burada iyi bir seçim yapabilmeniz için uzmanından alınan cevaplardan derlenmiş önerileri bulabilirsiniz.  

Soru: Doğum öncesi vitamin almaya ne zaman başlamalıyım?

  Cevap: Eğer mümkünse, hamilelikten 3 ay kadar önce kullanmaya başlamalısınız. Yumurtanın olgunlaşması yaklaşık 3 ay önceden itibaren başlar. Ayrıca, erken dönemlerde uygun besinleri almak kritik derecede önemlidir. Çünkü bebeğin kritik gelişim dönemini kaçırılmaması gerekir. Günlük 600 mikrogramlık folik asit takviyesi almaya hemen başlamalısınız.  

Soru: En önemli vitaminler ve mineraller nelerdir? Niçin?

  Cevap: Yapılan araştırmalara göre belirlenen en önemli üç asit şunlardır: folik asit, demir ve kalsiyum. Folik asit sinir yolu bozukluklarının oluşmasının engellenmesine yardımcı olur. Demir bebeğe oksijen verilmesinde önemlidir ve annede anemi oluşmasını engeller. Bunlara ek olarak, kalsiyum ise bebeğin kemiklerinin oluşumuna yardımcı olur ve annede kemik kaybı oluşmasını engeller.  

Soru: Doğum öncesi vitaminlerin tüm çeşitleri hemen hemen aynı mıdır?

  Cevap: Hayır. Her besinin farklı konsantrasyonu için çok sayıda farklı formül mevcuttur. Vitaminler, “Food and Drug Administration” tarafından reçetelendirilerek düzenlenir. Fakat belirli besinleri içerenler için gerekli değildir.  

Soru: Reçetesiz ya da organik olan doğum öncesi vitaminlerinden kullanabilir miyim?

  Cevap: Özellikle reçetesiz olanların belirli uluslararası örgütlerden gerekli izinleri, kalitesi, sertifikası ve izinleri olduğu sürece kullanılabilir. Organik olanlarda da belli gıda maddelerini (A vitamini gibi) fazlaca içermelidir. Bu da anne karnındaki bebeğin gelişimini etkileyebilir. Aldığınız vitaminin güvenli olduğundan emin olmanız için kadın doğum uzmanınıza danışabilirsiniz.  

Soru: Doğum öncesi vitaminime ek olarak başka herhangi bir şey gerekli midir?

  Cevap: Eğer içermiyorsa kalsiyum ile tamamlayabilirsiniz. Çünkü çoğu multivitamine kalsiyum eklenmemektedir. Ayrıca yeni bir çalışmaya göre hamile kadınlarda D vitamini eksikliği görülmektedir. Günlük tüketim dozunun dışında haftada en az 2 kere 5-30 dk. kadar güneşe maruz kalmak yararlıdır. Dahası, “World Association of Perinatal Medicine” tarafından günlük DHA tüketilmesi de önerilmektedir. DHA, beyin gelişimi için gerekli olan bir omega 3 yağ asididir. Omega 3 için balık yağı tüketebilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.