Gaz Sancısı Çeken Bebekleri Kurtaracak İşe Yarar Yöntemler!

Gaz Sancısı Çeken Bebekleri Kurtaracak İşe Yarar Yöntemler!
02 Kasım 2016

Yenidoğanlarda karşılaşılan problemlerin başında bebeğin gaz sorunu geliyor. Esas nedeni çok iyi bilinmiyor ve genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor.

Yenidoğanlar bebeklerde karşılaşılan problemlerin başında gaz sorunu gelmektedir. Bu da anne ve babaların çaresiz kalmasına neden olabilmektedir. Bazen kolik diye de adlandırılan durum, bebeklerin yaklaşık yüzde 20’sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen ağlama nöbetlerine denir. Esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak, bazı şekerlerin sindirimindeki yetersizlikler, bağırsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, anne babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır. Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir. 

Bebeğim Gaz Sancısı Çekiyor!   

Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir. Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler vardır. Fakat bazı bebeklerde siz ne yaparsanız yapın gaz olabilmektedir ama bu 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer. Bunun bir gelişim süreci olduğunu bilmek, paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır.  

  

Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

   -Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin; soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt, kafein içeren içeceklerden uzak durmak gerekli. Ayrıca, inek sütü içeren yiyecekleri de (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) azaltmak gerekir.

-Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.

- Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük ya da çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.

- Bazen emzik vermek işe yarayabilir.


Gaz Sancısı Çeken Bebekleri Kurtaracak İşe Yarar Yöntemler!


-Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir ya da bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

-Bebeğin gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmelidir. Ritmik hareketler ve devamlı sesler, bebek için sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.

-Özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde yaptıracağınız ılık bir banyo, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

-Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Ancak bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle ilaç vermeden önce mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.


*Bebeğinizi gazını çıkartmak için uygulayabileceğiniz yöntemlere göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.