Bebeklerin Gazını Bu Yollarla Çıkarın!

Bebeklerin Gazını Bu Yollarla Çıkarın!
11 Nisan 2017

Gaz problemi genellikle hemen her bebekte görülebilmektedir. Uzmanlar, bebeklerin yanlış beslenme şekilleriyle ortaya çıkan gaz sorunlarının giderilmesinin kolay yollarıyla ilgili tavsiyelerde bulunmaktadırlar.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yolları

Bebeğini kucağına alan anne ve babaların korkulu rüyası haline gelen gaz sancısı, hemen hemen her bebekte görülebilmektedir. Geğirme, kramplar, karın şişkinliği ve ağlama ile kendisini gösteren gaz sorunu, hem bebek açısından hem de ebeveynler açısından sıkıntılı süreçler arasında yer almaktadır. 

Bebeklerde Gaz Sorunu ve Nedenleri

Pek çok bebekte görülen gaz sorunu, genellikle bebeğin beslenmesi sırasında hava yutmasından ya da alınmış olan gıdanın yeterince parçalanamayıp hazmedilememesinden dolayı ortaya çıkar. Bebeklerin ağladıkları sırada da hava yuttukları ve bu nedenle daha çok gaz problemi yaşadıkları bilinmektedir.  Bakmanızda Fayda Var: Bebeğim Gaz Sancısı Çekiyor    

Bebeklerin Gazı En Kolay Nasıl Çıkarılır?

Uzmanlar, pek çok bebekte sıkça rastlanan sorunlardan birisi olan gaz probleminin önemli bir hastalık belirtisi olmadığına dikkat çekmektedirler. Günde 14 ila 23 kez gaz çıkarmanın hem erişkinlerde hem de çocuklarda normal olduğunun altı çizilmektedir. Gaz çıkarmanın en kolay yolunun bebeği geğirtmek olduğunun altını çizen uzmanlar, bunun için  değişik pozisyonlar olduğunu belirtmektedirler. Bebeğin gazını çıkarmak için yapılacak hareketler şöyle listelenmiştir.

  • Bebeğinizi omzunuzda dik pozisyonda tutarak, sırtına yavaş hareketlerle vurabilirsiniz.
  • Bebeğinizi yüzükoyun kucağınıza yatırarak sırtını sıvazlayabilirsiniz.
  • Oturur pozisyonda bebeğinizi kucağınızda tutarak  sırtına vurabilirsiniz.
  • Kolunuzu açarak bebeğinizi kolunuza boylu boyuncu yatırıp, kafasını altta duran elinizle tutarak, sırtına hafif vuruşlar yapabilirsiniz.
  • Geğirme pozisyonları denen bu pozisyonlarda bebek hala gaz çıkarmadı ise, yüzükoyun şekilde 5-10 dakika yatırmanız önerilir. Bu şekilde süt ile havanın ayrışması sağlanır. Sonra sırtına yeniden vurarak geğirtme işlemine başlayabilirsiniz.

  Bebeklerin Gazını Bu Yollarla Çıkarın!  

  • Bisiklet hareketi yaptırılabilir. Bu hareketi yaptırırken elinizle bebeğinizin bacaklarını tutup, bisiklete biniyormuş gibi çevirmeniz, bebeğinizin gaz çıkarmasını kolaylaştıracaktır.
  • Bebeğinizi karnının üstüne yatırın. Normal zamanlarda bebeklerin yüzükoyun yatırılması doktorlar tarafından tavsiye edilmezken, yeni beslenmiş ve gazı henüz çıkmamış bebeğin bir süre gözetim altında bu pozisyonda bırakılması faydalı olabilmektedir.
  • Doktor tarafından gaz ilacı verilebilir. Ancak bu durum çok fazla gazı olan bebekler için geçerlidir. Fazla gazı olmayan bebeklere ilaç yerine bitki çayları önerilmektedir. (Özellikle içinde anason ve dereotu içeren çaylar) verilmesinin fayda sağlayacağı belirtilmektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

  Bebeklerin Gazını Bu Yollarla Çıkarın!  

Bebekte Gaz Oluşmasını Önleme

Bebeklerde gaz oluşmasını engellemenin birkaç etkili yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi, bebeği beslerkenki pozisyondur. Özellikle annelerin bebeklerini emzirme veya biberonla besleme sırasında bebeğin başının, midesinden daha yukarıda olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Bu şekildeki besleme pozisyonunda, süt midenin alt kısmına yerleşecek olup, bebeğin yuttuğu hava daha yukarıda kalacak ve bu havanın geğirmeyle boşaltılması daha kolay olacaktır. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız ve gaz problemi çoksa, biberonun emziğini değiştirmek yararlı olacaktır. 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.